Matematika házi feladat segítség?


1. Péter és Pál szendvicset és ásványvizet vásárolt a büfében. Péter 2 szendvicset és 2 ásványvizet vett 740 ftért. Pál 3 szendvicset és 1 ávizet vett 890 ftért. Mennyibe kerül egy szendvics és egy ásványvíz?

2.oldja meg a valós számok halmazán.

1-x=gyök alatt x+5



2018. máj. 15. 19:27
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Ha a szendvics ára s forint, az ásványvízé á forint, akkor

2*s + 2*á = 740,

3*s + 1*á = 890 → á = 890 – 3*s,

2*s + 2*890 – 6*s = 740,

4*s = 1040,

s = 260 és á = 890 – 3*260 = 110

forintba került a szendvics és az ásványvíz.


2. A gyök miatt x ≥ –5, illetve mivel az értéke nem-negatív, ezért 1 – x ≥ 0, x ≤ 1.

Négyzetre emelve:

1 – 2*x + x^2 = x + 5,

x^2 – 3*x – 4 = 0,

x1 = 4, x2 = –1,

az x1 > 1, tehát az nem jó a gyök értékkészlete miatt, így az egyetlen megoldás az x = –1.

2018. máj. 15. 19:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!
2018. máj. 15. 19:48
 3/4 anonim ***** válasza:
Az értelmezési tartomány miatt nem lesz megoldás, nem az értékkészlet miatt, erre figyeljünk!
2018. máj. 15. 20:03
 4/4 anonim ***** válasza:

> „Az értelmezési tartomány miatt nem lesz megoldás, nem az értékkészlet miatt, erre figyeljünk!”

Az x1 = 4 helyen az 1 – 4 = –3 nem értelmes, vagy a gyök(4 + 5) = gyök(9) = 3? Semmi baj az értelmezési tartományokkal.

Most azért nem megoldás az x1 = 4, mert ekkor a bal oldal negatív lesz, és nincs benne a jobb oldal ÉRTÉKKÉSZLETÉBEN.

2018. máj. 15. 20:13