Hogyan lehet bebizonyítani, hogy csak 32x33-as téglalapot lehet csinálni 9 adott négyzetből?


A házi feladatom az, hogy csináljak egy 32x33-as téglalapot az adott négyzetekből: 1x1, 4x4, 7x7, 8x8, 9x9, 10x10, 14x14, 15x15, 18x18

És be is kell bizonyítanom, hogy ezekből más téglapot nem tudok összerakni. (Nem fedhet át egy négyzet sem egy másikat.)

Össze tudtam rakni, de nem tudtam bebizonyítani.


2018. márc. 13. 18:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Azt kell megnézni, hogy milyen téglalapok jöhetnek számításba; értelemszerűen azok, amelyeknek a területe pont ugyanannyi, és oldalai egész számok. A megfelelő szorzatokat úgy kaphatjuk meg, hogy az egyik számot osztjuk, és azzal szorozzuk a másikat, például a 32x33-nál ha a 32-t osztjuk 2-vel, akkor a 33-at szorozni kell, tehát a 16x66-os szorzatot, így téglalapot kapjuk. Ezzel csak az a probléma, hogy ebbe a téglalapba a 18x18-as négyzet nem fér bele, és ha tovább osztunk 2-vel, akkor ugyanez lesz a történet.

Ha a másik oldalról nézzük, akkor a 33-at osztjuk, itt két lehetőség van; vagy 3-mal osztunk, vagy 11-gyel, de mindkét esetben azt a megoldást fogjuk kapni, hogy a 18x18-as négyzet nem fog beleférni.


Ezzel beláttuk, hogy másik téglalap nem rakható ki.

2018. márc. 13. 19:39
 2/12 A kérdező kommentje:
Így gondolkodva én prímtényezős felbontást néznék, ami 2^5*3*11. Mivel mindkét oldal több, mint 18, ezért lehet 22*48, 24*44, 32*33. Ennyivel még nincs bebizonyítva.
2018. márc. 13. 19:58
 3/12 anonim ***** válasza:

Teljesen jogos, ezt nagyon benéztem.


Sokkal egyszerűbb a megoldás, mint elsőre gondoltam; nemes egyszerűséggel azért, mert nem lehet egyszerre mindkét tényező páros, így ami marad, az a 96x11, 352x3, 1056x1, de ezeket már kizártam a válaszomban.


Hogy miért nem lehet egyszerre páros a két tényező, szerintem innen már hamar ki fog derülni számodra.

2018. márc. 13. 20:22
 4/12 A kérdező kommentje:
Nem esett le, miért nem lehet mindkét oldal páros?
2018. márc. 13. 20:35
 5/12 anonim ***** válasza:
Szabad a gazda, vagy szeretnél még gondolkodni rajta?
2018. márc. 13. 20:35
 6/12 A kérdező kommentje:
Szabad a gazda, én már csak készen akarok lenni vele. :D
2018. márc. 13. 20:38
 7/12 anonim ***** válasza:
Van 4 darab páratlan oldalhosszú négyzeted. Ezeket akárhogyan pakolászhatod a téglalapon belül, mindig fogsz tudni találni olyan sávot (olyan sor vagy oszlop, amely 1*x egységnégyzetet tartalmaz), amelyben páratlan sok egységnégyzet nincs lefedve, ezeket pedig nem fogod tudni hézagmentesen lefedni páros oldalhosszú négyzetekkel.
2018. márc. 13. 20:44
 8/12 A kérdező kommentje:
Óh tényleg, milyen egyszerű! Köszönöm a segítséget!
2018. márc. 13. 20:50
 9/12 anonim ***** válasza:

Biztos, én vagyok a hülye, de ezt nem értem:


"mindig fogsz tudni találni olyan sávot, amelyben páratlan sok egységnégyzet nincs lefedve"


Én így bizonyítom:

2^5*3*11-es méretű téglalapot kell csinálni, aminek mindkét oldala minimum 18.


Nézzük mik lehetnek:

(2*11)*(2^4*3) = 22*48

(3*11)*(2^5) = 33*32

(2^2*11) * (2^4) = 44 * 16 hopp ez már nem jó, mert 16<18.

Vagyis csak két téglalap jöhet szóba.

22*48 nem lesz jó, mert leteszed a 18x18-ast fölé rakod a 4x4-est, és lesz egy 14x4-es részed, amit nem tudsz kitölteni.


Tehát egyetlen téglalap jöhet szóba a 32*33.

Ehhez kell mutatni egy kitöltést, hogy teljes legyen a megoldás.

2018. márc. 13. 22:56
 10/12 anonim ***** válasza:

Veszed a 22*48-as téglalapot, és berakod valahova a 15*15-ös négyzetet. Mivel a téglalap mindkét oldala páros, ezért fogsz találni 15 oszlopot és 15 sort (ezeket neveztem sávoknak), ahol páratlan sok egységnégyzet (7 és 33) lesz található, így ezek a csak páros oldalhosszú négyzetekkel nem lesznek kitölthetőek. Úgy kellene sakkozni a maradék páratlan hosszú négyzettel, hogy ne legyen ilyen sáv, de nem lesz megoldható; ha lerakjuk a 9*9-es négyzetet a 15*15-ös mellé (és itt a "mellé" azt jelenti, hogy a kisebb négyzet minden sora vagy oszlopa egybeesik a nagyobb négyzet 9 sorával vagy oszlopával), akkor ugyan eltüntettünk 9 sort/oszlopot, ugyanakkor született 9 másik is, tehát a "rossz sávok" száma nem változott, csak annyiban, hogy eddig volt 15 sor és 15 oszlop, most van 6 sor és 24 oszlop, vagy fordítva. Legfeljebb 1+7=8 sorra és ugyanennyi oszlopra lehetünk ráhatással a többi páratlan oldalhosszú négyzettel, viszont van 24 sor vagy oszlop, amit ennyivel nem tudunk. Felvetődhet az is, hogy rossz volt a kiindulóalap, tehát a 9*9-es négyzet nem esik egybe a 15*15-ös négyzettel, azzal viszont csak annyit érünk el, hogy több rossz sáv fog születni (legfeljebb 15+9=24 oszlop és sor).


Tehát mindig fogunk találni olyan sávot a páros*páros alakú téglalapban, hogy azokban páratlan sok egységnégyzet van, ami nem lesz kirakható a páros oldalhosszú négyzetekkel.

2018. márc. 14. 09:27
1 2