Zombori Mónika kérdése:

Egy mértani sorozat tagjaira teljesülnek a következő összefüggések: a1+a2=15 és a3+a4=60. Számítsd ki a sorozat első tagját és hányadosát! Mennyi az első 9 tag összege?

2018. febr. 5. 12:49
 1/3 anonim válasza:

a3+a4 =60

a1+a2=15



a1*q^2+a1*q^3 = 60

a1*(1+q)=15


a1*q^2*(1+q) = 60

a1*(1+q)=15


Elosztom a ket egyenletet


a1*q^2 *(1+q) =60

-------------- ----

a1*(1+q) =15



q^2=4


q=2


a1=15/(1+2)

a1=5


Sn=a1*(q^n-1)/(q-1)


S9= a1*(q^9-1)/(q-1)


S9=5*(2^9-1)

S9=5*(512-1)

S9=5*511

S9 = 2555


A kepletek amiket hasznaltam:


Sn=a1+a1*q+a2*q^2+...a1*q^(n-1)


Sn=a1*(q^n -1)/(q-1) (^ = hatvany)

2018. febr. 5. 13:23
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. febr. 5. 13:49
 3/3 anonim ***** válasza:
q^2=4 akkor q=2 vagy q=-2. Az utóbbival is kijön egy jó végeredmény.
2018. febr. 5. 14:34