Feladat:

Egy osztályban küldöttet választanak. Minden tanuló ugyanakkora valószínűséggel kap szavazatot, így annak a valószínűsége, hogy fiút választanak 2/3-a annak, hogy lányt választanak. Az osztály tanulóinak hányadrésze fiú?


Megoldás(egy darabig):

Az osztályban legyen F fiú és L lány

P(fiút választanak)=F/F+L

P(lányt választanak)=L/F+L


A feltételek szerint: F/F+L = 2/3*L/F+L

Ebből hogy jön ki az megoldásnak, hogy az osztály 2/5-de fiú?


2010. jún. 4. 22:38
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Valakit mindenképp kiválasztanak, tehát annak a valószínűsége 1.

Ez az ember vagy fiú vagy lány. Ebben az esetben a vagy kizáró, tehát a két valószínűséget összeadod.

P(1)=P(L)+P(F)

1=P(L)+2/3P(L)

1=3/3P(L)+2/3P(L)

1=5/3P(L)

mindkét oldalt osztod 5/3-dal, így kijön, hogy annak a valószínűsége, hogy lány lesz a küldött, 3/5.

A fiú valószínűsége pedig ennek a komplementere, tehát 1-3/5=2/5

2010. jún. 5. 00:41
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2010. jún. 5. 13:38