(gyökalatt x2-3x-4) => x-12011. okt. 16. 15:27
1/3 anonim válasza:
Egyszerű pár lépés:
1, megnézed a gyök a alatti kifejezést, hogy mikor lenne negatív (gondolom valós számok halmazán kérik a megoldást)
jelen esetben sqrt(x^2-3x-4)=sqrt(x-4)(x+1), ebből világos, hogy ki kell kötnöd: x<=-1 vagy x>=4 avagy: x eleme R\(-1;4)
2, hatványozod: x^2-3x-4>=(x-1)^2
3, rendezed/egyszerűsíted: -x-5>=0 azaz: x<=-5
4, A kikötésnél kapott halmaz és x<=-5 metszete lesz a megoldásod,
mivel {x|x<=-5} valódi részhalmaza {R\(-1;4)}-nek a megoldás x<=-5
(magyarul megnézed teljesül-e a feltételed)
Remélem nem rontottam el... de a számolás menete nagyjából fix.
2/3 anonim válasza:
*sqrt(x-4)(x+1) helyesen: sqrt((x-4)(x+1))
ezt elírtam :)
3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, jó a megoldás! :)
2011. okt. 19. 10:30