nagyon fontos lenne, köszi aki segít!2011. nov. 8. 18:33
1/3 bongolo válasza:
Rajzold le a tízszöget. Rajzolj bele egy "tortaszelet" háromszöget. Annak a középpontnál lévő szöge 2π/10 (hisz tíz ilyen tortaszelet van). Rajzold be a tortaszelet háromszög magasságát, nevezd m-nek, a tízszög oldalát nevezd a-nak. Szögfüggvényeket gondolom tanultatok:
(a/2)/m = tg(π/5)
Ebből ki tudod számolni m-et, mint az a függvényét
m = a/(2 tg(π/5))
Terület: 10·a·m/2 = 400
Ebben a² fog szerepelni, ha behelyettesíted m értékét.
Abból kijön majd az a értéke most már pontosan, annak 10-szerese a kerület.
Próbáld kiszamolni önállóan, ha elakadsz, sæólj.
2/3 bongolo válasza:
Bocs bocs, tg(π/10) kell legyen fent a tg(π/5) helyett, nem tudom, hogyan írhattam el...
Tudod miért, ugye?
3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen :) innen már megy !! thx ! ment a + :)
2011. nov. 8. 19:24