MATEK HELP! A 400 négyzetcentiméter területű szabályos tízszögnek mekkora a kerülete?

nagyon fontos lenne, köszi aki segít!
2011. nov. 8. 18:33
 1/3 bongolo ***** válasza:

Rajzold le a tízszöget. Rajzolj bele egy "tortaszelet" háromszöget. Annak a középpontnál lévő szöge 2π/10 (hisz tíz ilyen tortaszelet van). Rajzold be a tortaszelet háromszög magasságát, nevezd m-nek, a tízszög oldalát nevezd a-nak. Szögfüggvényeket gondolom tanultatok:

(a/2)/m = tg(π/5)

Ebből ki tudod számolni m-et, mint az a függvényét

m = a/(2 tg(π/5))

Terület: 10·a·m/2 = 400

Ebben a² fog szerepelni, ha behelyettesíted m értékét.

Abból kijön majd az a értéke most már pontosan, annak 10-szerese a kerület.


Próbáld kiszamolni önállóan, ha elakadsz, sæólj.

2011. nov. 8. 18:58
 2/3 bongolo ***** válasza:

Bocs bocs, tg(π/10) kell legyen fent a tg(π/5) helyett, nem tudom, hogyan írhattam el...

Tudod miért, ugye?

2011. nov. 8. 19:00
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen :) innen már megy !! thx ! ment a + :)
2011. nov. 8. 19:24