A kávéfőző belsejét (250 négyzetcentiméter felületen) 1mm vastagon rárakodott vízkő (CaCO3) borítja, amelyet 20 tömeg %-os ecetsavoldattal akarunk eltávolítani. Ezt, hogy kell megoldani? Többi lent.

Legkevesebb hány g ilyyen ecetsavoldatra van szükség? (A lerakódott vízkőréteg sűrűsége 2,7 g/cm3)Előre is köszi a segítséget!Még egy feladat van.Egy zsiradék összes kettős kötését brómaddíciióval telítjük,közben a zsiradék tömege az eredeti tömegének 120%-ára nő.Mekkora térfogatú standardállapotú hidrogéngáz szükséges a zsír 100 g-jának telítéséhez?16/L
2011. ápr. 6. 23:59
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


I. Először számold ki, mennyi CaCO3-od van.


A térfogatot (V) meg tudod határozni a felszínből (A) és a magasságból (m).

V(CaCO3) = A * m = 250 cm^2 * 1 mm = 250 cm^2 * 0,1 cm = 25 cm^3

Megadták a sűrűséget (d) is, abból ki tudod számolni a tömeget.

m(CaCO3) = d(CaCO3) * V(CaCO3) = 2,7 g/cm^3 * 25 cm^3 = 67,5 g

Ebből számold ki az anyagmennyiséget (n) is!

M(CaCO3) = 100 g/mol

n(CaCO3) = m/M = 67,5 g / 100 g/mol = 0,675 mol


Most kell felírni a reakcióegyenletet:


CaCO3 + 2 CH3COOH => (CH3COO)2Ca + H2CO3 => (CH3COO)2Ca + H2O + CO2


A lényeg, hogy 1 mol CaCO3 feloldásához 2 mol ecetsav (CH3COOH) kell. Vagyis:

n(CH3COOH) = 2 * n(CaCO3) = 2 * 0,675 = 1,35 mol

Mivel tömeg%-ot kérdez a feladat, számíts át ezt tömegbe.

M(CH3COOH) = 60 g/mol

m(CH3COOH) = n(CH3COOH) * M(CH3COOH) = 1,35 mol * 60 g/mol = 81 g


Vagyis kijött, hogy 81 g tiszta ecetsavra van szükséged. De neked 20%-os oldatod van, vagyis a szükséges oldat tömege:

m(oldat) = m(CH3COOH) / 0,2 = 81 g / 0,2 = 405 g


Tehát legalább 405 gramm oldatra van szükséged a tisztításhoz.


II.


m(zsír) = 100 g

A feladat szerint az eredeti tömeg 120%-ára nő ez a tömeg, vagyis:

m(zsír)(új) = m(zsír) * 1,2 = 100 g * 1,2 = 120 g

A tömegnövekedés:

dm = m(zsír)(új) - m(zsír) = 120 g - 100 g = 20 g


Ez a 20 gramm csak a bróm tömege lehet, mivel azzal addícionáltattuk. Számold ki a bróm anyagmennyiségét (n)!

m(Br2) = 20 g

M(Br2) = 160 g/mol

n(Br2) = m(Br2) / M(Br2) = 20 g / 160 g/mol = 0,125 mol


Mivel a hidrogén- és a brómaddíciónak is ugyanaz a lényege (telíteni a kettős kötéseket), és a kettős kötések száma ugyanakkora marad az anyagban, a szükséges hidrogén anyagmennyisége is ugyanekkora (persze ezt már újra egy tiszta zsíron végezzük, mert az előző mintát már telítettük).

n(H2) = 0,125 mol


A standard moláris térfogat 24,5 dm^3/mol.

Ez alapján:

V(H2) = n(H2) * 24,5 dm^3/mol = 0,125 mol * 24,5 dm^3/mol = 3,0625 dm^3


Vagyis 3,0625 dm^3 hidrogén kell az addícióhoz.


Remélem, tudtam segíteni, ha valami nem érthető, szólj :)


19/F

2011. ápr. 7. 00:44
 2/5 anonim ***** válasza:
Az ecetsavas példa a magyar kémiaoktatás csődje mert számolással nem lehet megoldani egy gyakorlati ismeretet igénylő feladatot. Mivel én gyakorlati kémiát műveltem tudom hogy a számolás eredménye képtelenség.Ugyanis a CaCO3 ecetsavas oldásakor a sav koncentrációja rohamosan csökken és ezzel a reakció is lassul annyira hogy le is áll!Tehát gyakorlatban a 405g ecettel a halottnak adhatunk puszit.Ugyanis minden gyakorlati kémiai reakcióra érvényes a feleslegben alkalmazás elve, ami azt jelenti hogy az anyagot feleslegben kell alkalmazni ahhoz hogy a reakció 100% közeli legyen.Ez a reakciók több mint 70%-ára érvényes a jelenlegira is!Én dolgoztam vízkőmentesítési technológián ipari méretekben tudom mit beszélek.
2011. ápr. 7. 01:02
 3/5 anonim ***** válasza:

Az egy dolog, de itt most ez egy középiskolai példa, és nyilván arra vonatkozott a kérdés, hogy elméletben mennyi kell.

Az más kérdés, hogy magasabb fokon foglalkoznak a gyakorlati megvalósításról is, de itt most az nem kell.

2011. ápr. 7. 01:17
 4/5 anonim ***** válasza:

"ez egy középiskolai példa"


De rossz a példa mert így tanulja meg ez rögzül bele eszébe se jut a saverősségcsökkenés.Pont én hadakoztam sokat amikor már diplomás személynek erről fogalma nem volt.

2011. ápr. 7. 01:30
 5/5 Silber ***** válasza:
Viszont ha nem tanulja meg a "lebutított" verziót, akkor nem fogja megérteni a bonyolultabbat. Igazad van a reagens plusz adagolásával, de azt egy olyan ember nem érti meg, aki nem tudja, hogy elviekben minek kéne történnie.
2011. ápr. 7. 11:47