Ezt a matekpéldát hogyan kell megoldani?


Ha D(ξ)=4, akkor D(−3ξ+7)=?


D: a szórás

ξ: a valószínűségi változó


elvileg 12 a helyes megoldás, de hogyan jön ki?



2017. dec. 3. 14:52
 1/2 tatyesz ***** válasza:
100%

A várható értékre igaz, hogy M(aξ+b)=aM(ξ)+b

A szórásnégyzet pedig: D²(ξ)=M(ξ²)-M²(ξ)

Ezért D²(-3ξ+7)=M((-3ξ+7)²)-M²(-3ξ+7) =M(9ξ²-42ξ+49)-(-3M(ξ)+7)² =9M(ξ²)-42M(ξ)+49-(9M²(ξ)-42M(ξ)+49) =9(M(ξ²)-M²(ξ))=9D²(ξ)

Ebből pedig D(-3ξ+7)=3D(ξ)=3*4=12

2017. dec. 4. 08:55
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. dec. 4. 15:02