Egy AB szakasz az x1, x2, x3, x4 pont segítségével 5 egyenlő részre osztottuk, Legyen O egy a szakaszra nem illeszkedő pont, valamint OA=a és OB=b. Add meg az a és b vektorok segítségével az Ox1, Ox2, Ox3, Ox4 vektorokat!2016. febr. 13. 18:20
1/2 anonim válasza:
Szépen le kell rajzolni. Az ötlet, hogy monden Oxi (i=1,...,4) vektor kétféleképp állítható elő, mivel az AB, OA,OB vektorok által bezárt háromszöget két részre osztja.
Pl. Ox1 esetében először megközelítjük az a-vektor felől, azaz:
Ox1=a+Ax1, majd pedig a b vektor felől:
Ox1+x1B=b.
Látjuk, hogy Ax1 és x1B egy egyenesen vannak, így ők egymásnak konstansszorosai, konkrétan:
x1B=4*Ax1.
Ezt szépen visszaírod az előző két egyenletbe, az így kapott egyenletrendszerből pedig Ax1-et kiküszöbölöd, és így Ox1 kifejezésében már csak a és b lesz.
A többit ugyanígy kell csinálni.
2/2 anonim válasza:
Ennél van egyszerűbb is; az AB vektor felírható úgy, hogy b-a, ezt a vektort osztottuk fel 5 egyenlő részre, így értelemszerűen az első osztópontba A-ból az (a-b)/5 vektor mutat, a másodikba ennek kétszerese, és így tovább. Az így kapottakhoz hozzáadunk a-t, és megkapjuk a keresett vektorokat. A megértéshez szükséges a rajz, és tudni kell hozzá a vektorösszefűzést.