Valaki meg tudná nekem oldani ezt a matekpéldát egy kis magyarázattal kibővítve?

Egy AB szakasz az x1, x2, x3, x4 pont segítségével 5 egyenlő részre osztottuk, Legyen O egy a szakaszra nem illeszkedő pont, valamint OA=a és OB=b. Add meg az a és b vektorok segítségével az Ox1, Ox2, Ox3, Ox4 vektorokat!

2016. febr. 13. 18:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Szépen le kell rajzolni. Az ötlet, hogy monden Oxi (i=1,...,4) vektor kétféleképp állítható elő, mivel az AB, OA,OB vektorok által bezárt háromszöget két részre osztja.


Pl. Ox1 esetében először megközelítjük az a-vektor felől, azaz:


Ox1=a+Ax1, majd pedig a b vektor felől:


Ox1+x1B=b.


Látjuk, hogy Ax1 és x1B egy egyenesen vannak, így ők egymásnak konstansszorosai, konkrétan:


x1B=4*Ax1.


Ezt szépen visszaírod az előző két egyenletbe, az így kapott egyenletrendszerből pedig Ax1-et kiküszöbölöd, és így Ox1 kifejezésében már csak a és b lesz.


A többit ugyanígy kell csinálni.

2016. febr. 13. 19:13
 2/2 anonim ***** válasza:
Ennél van egyszerűbb is; az AB vektor felírható úgy, hogy b-a, ezt a vektort osztottuk fel 5 egyenlő részre, így értelemszerűen az első osztópontba A-ból az (a-b)/5 vektor mutat, a másodikba ennek kétszerese, és így tovább. Az így kapottakhoz hozzáadunk a-t, és megkapjuk a keresett vektorokat. A megértéshez szükséges a rajz, és tudni kell hozzá a vektorösszefűzést.
2016. febr. 13. 19:42