Barleajohanna kérdése:

Valaki tud segíteni? Nem értem ezeket. Egy kétjegyű szám összege 12. ha a jegyeit felcseréljük,18-cal nagyobb számot kapunk. Melyik az eredeti szám? Táblázatba kell, egyes-tizes-szám értéke, eredeti-új megnevezésével. Magyarázattal kérném


2015. nov. 2. 21:26
 1/5 anonim ***** válasza:
57
2015. nov. 2. 21:38
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Talán a számjegyek összege a 12... :)

A számjegyeket jelöljük n-nel és m-mel (nem tudom, mivel szokás, nekem mindegy).


1. m+n=12

n=12-m


2. 10*n+m+18 = 10*m+n

18=9*(m-n)

m=n+2


m=12-m+2

2*m=14

m=7


n=m-2=5


57 az eredeti szám.


Szerintem elég egyértelmű, de kérdezz, ha valamit nem értesz (remélem, nem írtam el semmit).

2015. nov. 2. 21:41
 3/5 anonim ***** válasza:

I. a+b=12

II. 10b+a=10a+b+18

a=5

b=7

Két ismeretlen két egyenlet = megoldható.

2015. nov. 2. 21:41
 4/5 anonim ***** válasza:

a+b=12

10*b + a = 18 + 10*a + b


b=12-a

10*(12-a) + a = 18 + 10*a + 12 - a


120 - 10*a + a = 30 + 9*a


90 = 18*a


5=a


b=12-a=7


Eredeti szám: a*10 +b = 57

Új szám: b*10 +a = 75


Ellenőrzés: 75 = 18 + 57

2015. nov. 2. 21:56
 5/5 anonim ***** válasza:

Lehetséges megoldások:

39

48

57

66

75

84

93 mert ezen yzámok számjegyeinek összege 12.


Ezen számoknak a felcseréltjei:

93

84

75

66

57

48

39


Megnézed, hogy az utóbbi számk közül melyik nagyobb 18cal az előző számoktól.

Ez a szám az 57, mert 57+18=75

2015. nov. 3. 18:23