Egy háromszög oldalhosszúságai egy számtani sorozat egymást követő tajai. A háromszög kerülete 15 cm, a legrövidebb és leghosszabb oldalának a szorzata 21 cm^2 . Mekkora a háromszög területe?


Elvileg számtani/mértani sorozatos képletekkel kellene megoldalni, viszont sehogy sem jöttem eddig rá..


Képletek amiket használunk:


Sn= a1+an*2

2


Sn= 2*a1+(n-1)*d

2


an= a1+(n-1)*d


Valaki segítene nekem ezt megoldalni, levezetve? Köszönöm!



2017. szept. 11. 16:22
 1/7 A kérdező kommentje:
Az az elcsúszott kettes a képleteknél az az "osztva kettővel"
2017. szept. 11. 16:23
 2/7 anonim ***** válasza:

a+(a+d)+(a+2d)=15

a+d=5

a(a+2(5-a))=21

2017. szept. 11. 16:36
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de ezt le tudnád vezetni, hogy mi alapján? Mondjuk az első példáddal.
2017. szept. 11. 16:38
 4/7 tatyesz ***** válasza:

Ha a legrövidebb oldal a, akkor az utána jövő oldal a+d, az azután jövő pedig a+2d, mert számtani sorozatot alkotnak, vagyis d értékével növekednek.

A kerület a három oldal összege: a + a+d + a+2d = 15


Ebből az egyenletből jön ki az a+d=5, amiből a-t kifejezve d=5-a


A legrövidebb oldal a, a leghosszabb a+2d, ennek a kettőnek a szorzata 21: a*(a+2d)=21


d helyére írjunk (5-a)-t: a*(a+2(5-a))=21


Ezt már meg tudod oldani?

2017. szept. 11. 20:15
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm :D
2017. szept. 11. 20:44
 6/7 Tom Benko ***** válasza:

Érdemes ilyenkor arra gondolni, hogy ha a középsőt veszed alapul, akkor az előző d-vel kisebb, a következő meg d-vel nagyobb. Ha erre írod fel az összeget, csoda történik. Sőt, még a szorzatnál is.


-----------------------------------------------------------

Itt állj meg, és próbálkozz, csak akkor olvass tovább, ha nagyon nem megy!

-----------------------------------------------------------


Legyen a középső k, a differencia d. Ekkor a három tag k-d, k, k+d, ezek összege (k-d)+k+(k+d)=3k=15, azaz k=5


A két szélső szorzata (k-d)(k+d)=k^2-d^2=21, amibe a k=5-öt beírva kapjuk, hogy d^2=4, azaz d=2.


Eszerint a háromszög oldalai 3, 5, 7 cm-ek. Erre érdemes az Héron-képlettel rárohanni.

2017. szept. 12. 21:17
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
Egy javaslat: a képleteket a [link] oldalon készítsd el, és ide csak a linkjét tedd ki, sokkal szebb.
2017. szept. 12. 21:19