Hadarics Dorina8 kérdése:

1. Egy derékszögű háromszög területe 600 cm2. Oldalai egy számtani sorozat egymást követő tagjai. Mekkorák az oldalai? 2. Egy derékszögű háromszög kerülete 60 m, területe 120 m2. Mekkorák az oldalai?


2015. dec. 1. 18:11
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

T = a * b / 2

("a" és "b" a befogók. Mivel derékszögű háromszög, "b" megegyezik az "a" oldalhoz tartozó magassággal.)



1200 = a * b


Ezt is tudjuk:

a^2 + b^2 = c^2


Valamint ezt is (mivel számtani sorozat a három oldal hossza):

a + d = b

b + d = c



Szóval van 4 ismeretlenünk és 4 egyenletünk:

a + d = b

b + d = c

1200 = a * b

a^2 + b^2 = c^2


A válasz:

a = 30, b = 40, c = 50, d = 10


De a levezetés nem megy. Valaki segítsen! :)

Szerintem valamit túlbonyolítottam.. vagy nem?

2015. dec. 1. 18:28
 2/4 anonim ***** válasza:

1. Legyen a 3 oldal hossza a, a+d és a+2d, ahol a+2d az átfogó (tehát d>0), ekkor


T=befogók szorzata/2=a*(a+d)/2


600=a*(a+d)/2


Mivel derékszögű háromszögről van szó, ezért felírhatjuk Pitagorasz tételét:


a^2+(a+d)^2=(a+2d)^2, érdemes ezzel az egyenlettel kezdeni valamit:


a^2+a^2+2ad+d^2=a^2+4ad+4d^2


a^2=2ad+3d^2


a^2-(2d)*a-3d^2=0


Erre felírjuk a másodfokú egyenlet megoldóképletét; a az ismeretlen, d a paraméter:


a=(2d+gyök(4d^2+12d^2))/2=(2d+gyök(16d^2))/2=


=(2d+4d)/2=6d/2=3d (a másik gyök -d lenne, azzal nem foglalkozunk)


Ezt beírjuk az első egyenletben a helyére:


600=(3d)*(3d+d)/2


600=3d*2d


100=d^2


10=d, tehát az oldalak között a különbség 10. Ebből már az a-t is meg tudjuk határozni:


a=3d=3*10=30, tehát az oldalak hossza 30, 40 és 50 cm^2. Ellenőrzés:


Területe: 30*40/2=600, jó. 30^2+40^2=50^2 -> 2500=2500, jó.


2. Legyen a derékszögű háromszög két befogója a és b, ekkor Pitagorasz tételéből a befogó gyök(a^2+b^2). A háromszög területe:


a*b/2=120, kerülete:

a+b+gyök(a^2+b^2)=60


Hogy neked is legyen ez kis dolgod, ezt az egyenletrendszert oldd meg te.

2015. dec. 1. 18:39
 3/4 anonim ***** válasza:

1. feladat


T = 600 - a háromszög területe

Oldalak számtani sor (a<b<c)


A középső oldallal kifejezve a többit

a = b - d

b = b

c = b + d


Pitagorász tétel

(b - d)² + b² = (b + d)²

Átrendezve

b² = (b + d)² - (b - d)²

Műveletvégzés és összevonás után

b² = 4bd

Egyszerűsítve

b = 4d

ebből

a = 3d

c = 5d


Most jön a terület

2T = a*b

1200= 3d*4d = 12d²

d² = 100

d = 10


Ezek után az oldalak

a = 3d = 30

b = 4d = 40

c = 5d = 50


Ezzel megvolnánk. :-)

***********************************************


2. feladat


K = 60 m - a háromszög kerülete

T = 120 m² - a háromszög területe

a, b, c = ?


Kétféle elindulás is eszembe jutott.


a.) Változat (Pitagorasz tétellel)


A kiinduló egyenletek

K = a + b + c

2T = a*b


Az elsőből

a + b = K - c

Mindkét oldalt négyzetre emelve, összevonás, rendezés után

2ab = K² - 2Kc

A második egyenletet behelyettesítve

4T = K² - 2Kc

ebből

c = (K² - 4T)/2K


Kissé "szellősebb" a képlet a

K = 2s (félkerület) helyettesítéssel, ezzel

c = (s² - T)/s


A 'c' értékét a kiinduló egyenletbe behelyettesítve

a + b = K - c = 2s - c

a + b = (s² + T)/s


Az eredeti második egyenlettel együtt a következő egyenletrendszerünk van

a + b = (s² + T)/s

a*b = 2T


Az ismert adatokat behelyettesítve

a + b = 34

a*b = 240

A megoldás adja a két befogót, de ez legyen a kérdező feladata.

******************************************************************************


b.) változat (A beírt kör sugarával)


Legyen

r - a beírható kör sugara


A kiinduló egyenletek

K = a + b + c

2r = a + b - c


Mivel

T = r*s

r = T/s

és

K = 2s

így

2s = a + b + c

2T/s = a + b - c

Az elsőből kivonva a másodikat

2s - 2T/s = 2c

Egyszerűsítés és összevonás után

(s² - T)/s = c


ugyanaz, mint az előző változatban, a folytatás is annak megfelelő.


DeeDee

**********

2015. dec. 2. 01:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. dec. 3. 21:27