Egy derékszögû háromszög oldalai egy számtani sorozat egymás után következő tagjai. Az átfogóhoz tartozó magasság hossza 2 egységgel rövidebb a nagyobbik befogó hosszánál. Mekkorák a háromszög oldalai és magassága?2013. nov. 28. 23:54
1/1 anonim válasza:
AZ átfogóhoz tartozó magasságot a területtel így lehet felírni:
ab/2=cm/2 , amiből: m=ab/c
az oldalak sztani sorozatot alkotnak:
b-d; b; b+d
ezzel a Pithagorasz-tétel:
(b-d)^2 + b^2 = (b+d)^2
felbontva, átrendezve: b^2 = 4bd
azaz b=4d
így az oldalak: 3d; 4d; 5d
itt 4d a nagyobbik befogó, ezért 4d = m+2 a szöveg szerint
viszont az első képletből m=ab/c
azaz
4d-2=3d*4d/5d
20d-10=12d
8d=10
d=5/4
így az oldalak: 15/4; 5; 25/4
a magasság: 3