Énazazén kérdése:

Segítség!? Derékszögű háromszög, többi lent!? Nehéz?

Egy derékszögû háromszög oldalai egy számtani sorozat egymás után következő tagjai. Az átfogóhoz tartozó magasság hossza 2 egységgel rövidebb a nagyobbik befogó hosszánál. Mekkorák a háromszög oldalai és magassága?

2013. nov. 28. 23:54
 1/1 anonim ***** válasza:

AZ átfogóhoz tartozó magasságot a területtel így lehet felírni:


ab/2=cm/2 , amiből: m=ab/c


az oldalak sztani sorozatot alkotnak:


b-d; b; b+d

ezzel a Pithagorasz-tétel:


(b-d)^2 + b^2 = (b+d)^2


felbontva, átrendezve: b^2 = 4bd


azaz b=4d


így az oldalak: 3d; 4d; 5d



itt 4d a nagyobbik befogó, ezért 4d = m+2 a szöveg szerint


viszont az első képletből m=ab/c


azaz


4d-2=3d*4d/5d


20d-10=12d

8d=10

d=5/4


így az oldalak: 15/4; 5; 25/4

a magasság: 3

2013. nov. 29. 00:14