Tudnátok segíteni ebben a matematika feladványban?


Peti 3 koronggal játszott, amelyek mindkét oldalára egy-egy 10-nél kissebb egymást követő pozitív rgész szám van irva. Az első dobás eredményeként a rajz mutatja, ( 6, 7, 8) a korongon lévő számok összege 21 (6+7+8=21). Peté még 7x dobott ezek összegét feljegyezte:16 17 18 19 20 23.

1. kérdés: Milyen számok vannak a korongon?

2.kérdés Mely szám van a 6 ossal szemben? Mesz szám van a 8assal szemben? Ha vaalk itudna benne segíteni vagy valami instrukciót adni az elinduláshoz nagyon megköszönném! legyen szép napod, köszi hogy elolvastad!



2017. júl. 24. 19:56
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
1. instrukció: 16;17;18;19;20;23, ez csak 6 szám, nem 7.
2017. júl. 24. 20:04
 2/16 anonim ***** válasza:

Jobban megnézve, a számok összege legalább 5+6+7=18, így értelemszerűen 16-ot és 17-et nem dobhatott, így a feladat elvi hibás.


Vagy rosszul írtad le a szöveget, vagy alapból semmi értelme. Jobb lenne, hogyha küldenél egy képet a feladatról.

2017. júl. 24. 20:27
 3/16 anonim ***** válasza:

Ezt többféleképpen is lehet értelmezni, én így tettem:

Van 3 korong, mindegyik korong 2 oldalú. Mindegyik oldalra fel van írva egy szám ami 10-nél kisebb és ezek egymás mellettiek, vagyis nem lehet hogy ez a 6 szám például az 1,2,3,6,7,8, hanem vagy a 3,4,5,6,7,8 vagy a 4,5,6,7,8,9.

Mindegyik korongnak ismerjük valamelyik oldalát (6,7,8). Ez után jó lépés lehet felírni, hogy hogyan tud 16-et, 17-et ésastöbbit dobni. 17-et például tud úgy, hogy 4+5+8, de ugye máshogy is lehet...

Kérdező, ennyi elég lesz elindulni?

(Még egy tipp: az elején kettő lehetséges számsort írtam le, de ezek közül csak az egyik lesz helyes. Hogy melyik, azt könnyen ki lehet választani, mert az egyik Peti által dobott összeg csak az egyik számsorral jöhet ki.)

2017. júl. 24. 20:52
 4/16 anonim ***** válasza:
0%

Tényleg kellene a 7-ik összeg is!

Ha megvan a 7-ik szám is, akkor összesen 8 számunk van.

Ha a korongokon (6;a), (7;b), (8;c) párok szerepelnek, akkor a nyolc verziót összeadva minden szám 4-szer szerepel az összegben. (kombinatorikailag kijön)

Ekkor 16+17+...+23=4*(6+7+8+a+b+c)

Ebből a+b+c értékét megkaphatjuk.

Ha pl. a kimaradt szám 22, akkor a+b+c=16.

Mármost nem lehet mindhárom 6-nál kisebb, ezért az egyikük 9.

A másik kettő összege 7, ami lehet 3+4, vagy 2+5.


Innen már csak pár lehetőséget kell vizsgálni.

2017. júl. 24. 23:01
 5/16 anonim ***** válasza:
Utolsó... leírtam, hogy 16 semmi szín alatt nem jöhet ki összegnek...
2017. júl. 25. 00:20
 6/16 anonim ***** válasza:
Bocs nem látom, miért ne jöhetne ki 16?
2017. júl. 25. 02:07
 7/16 anonim ***** válasza:
Elég az a 6 összeg és kijöhet a 16 is, például 4+5+7.
2017. júl. 25. 07:31
 8/16 A kérdező kommentje:
2017. júl. 25. 08:50
 9/16 A kérdező kommentje:
Itt a kép a feladadról
2017. júl. 25. 08:50
 10/16 anonim ***** válasza:
Jó, és a 4-est melyik korongra szeretnéd rakni? ...
2017. júl. 25. 11:32
1 2