Valaki segítene megoldani ezt a matek példát?


Egy derékszögű háromszög egyik befogója 15cm és ennek a befogónak az átfogóra eső merőleges vetülete 9cm. Mekkorák a háromszög ismeretlen oldalai és az átfogóhoz tartozó magasság?

(10.osztalyos vagyok) köszönöm a segítséget!!



2017. máj. 21. 13:38
 1/4 anonim ***** válasza:
45%

12/9=1,3333--->53,1°

Kis háromszög:180-90-53,1=36,9

Ebből következik,hogy a nagy háromszög harmadik szöge szintén 36,9,mert 90-53,1.

tg36,9= 12/x--->x=16

12^2+16^2=400--->A hosszabb befogó 20cm

Ellenőrizzük: sin36,9=0,6 12/20=0,6

2017. máj. 21. 14:21
 2/4 anonim ***** válasza:
Bocs.Elfelejtettem,hogy a 12 az elején Pitagorasz tételből jött: 15^2-9^2=12^2
2017. máj. 21. 14:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Tehát a magasság 12cm

A háromszög oldalai: 15cm,20cm,25cm

2017. máj. 21. 14:30
 4/4 tatyesz ***** válasza:

Tehát a magasság Pitagorasszal kijön 12-re.

Magasságtétel:

m²=p·q

12²=9·q

q=16

c=p+q=9+16=25

Végül b is kijön Pitagorasszal.

a²+b²=c²

15²+b²=25²

b=20

2017. máj. 22. 10:06