A linzertészta elkészítéséhez margarinra, lisztre, porcukorra, és tojásra van szükség. A hozzávalók tömegének aránya ebben a sorrendben 10:15:5:2. A nyers tészta sülés közben elveszti tömegének tizenhatod részét. Írd le a számolás menetét is!

A) Hány kg nyers tésztából lesz 3 kg sült linzertészta?

B) Hány dkg liszt kell 1,6 kg nyers tésztához?

C) A nyers tészta tömegének hány százaléka a margarin?



2016. nov. 13. 15:49
 1/3 anonim ***** válasza:

A nyers tészta súlya: 10x+15x+5x+2x

Sütés utáni súlya: (10x+15x+5x+2x)*(1-1/16)


a,

(10x+15x+5x+2x)*(1-1/16) = 3

megoldva: x=1/10,

alapanyag súly: 10x+15x+5x+2x -> 3,2 kg


b,

(10x+15x+5x+2x) = 1,6 kg

megoldva: x=1/20

liszt arányszáma: 15, ezért a liszt súlya: 15*1/20 kg = 0,75 kg

Mivel dkg-ban kérdezi, ezért át kell váltani: 7,5 dkg


c,

Az arányból kiszámítható: margarin arányszáma / minden arányszám összege

Vagyis: 10 / (10+15+5+2) = 10/32 = 0,3125

De százalékban kéri, úgyhogy szorozzuk 100-al: 31,25%

2016. nov. 13. 16:06
 2/3 anonim ***** válasza:

A. Ny(1-1/16)=3; Ny=3x16/15=3,2


B. L=1,6x15/(10+15+5+2)=0,75

2016. nov. 13. 16:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget :)
2016. nov. 13. 17:08