Ezt a matek példát valaki képes lenne nekem elmagyarázni?


Hogyan lesz az "x^2+2x+y^2-2y=10"-ből

"(x+1)^2-1+(y-1)^2-1=10"?

Egyszerűen nem értem, hogy milyen művelettel alakítjuk így át az egyenletet.



2016. márc. 31. 21:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Így : [link]
2016. márc. 31. 21:45
 2/4 anonim ***** válasza:

(x+1)^2 = x^2 + 2x + 1


De a jobb oldali három tagból csak az első kettő van meg, ezért vonnak ki még egy 1-est:


x^2 + 2x = (x+1)^2 - 1


És ez kerül alulra. Az y-os tök ugyanez, csak az a minuszos változat.

2016. márc. 31. 21:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Ja és ez nem a teljes négyzetté alakítás, ez csak szimplán összeg (alatta különbség) négyzete:


(a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2

(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2

2016. márc. 31. 21:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez mégis miért ne lenne teljes négyzetté alakítás? :D


Lehet, hogy nem érdekes az utolsó fele az anyagnak (amikor +1-től különböző a főegyüttható), de attól még ezt használjuk...

2016. márc. 31. 22:18