Hogyan lesz az "x^2+2x+y^2-2y=10"-ből
"(x+1)^2-1+(y-1)^2-1=10"?
Egyszerűen nem értem, hogy milyen művelettel alakítjuk így át az egyenletet.
2016. márc. 31. 21:44
2/4 anonim válasza:
(x+1)^2 = x^2 + 2x + 1
De a jobb oldali három tagból csak az első kettő van meg, ezért vonnak ki még egy 1-est:
x^2 + 2x = (x+1)^2 - 1
És ez kerül alulra. Az y-os tök ugyanez, csak az a minuszos változat.
3/4 anonim válasza:
Ja és ez nem a teljes négyzetté alakítás, ez csak szimplán összeg (alatta különbség) négyzete:
(a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2
(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2
4/4 anonim válasza:
Ez mégis miért ne lenne teljes négyzetté alakítás? :D
Lehet, hogy nem érdekes az utolsó fele az anyagnak (amikor +1-től különböző a főegyüttható), de attól még ezt használjuk...