Számrendszerből számrendszerbe hogyan váltok át egy számot?

Tehát ha például van egy szám 3-as számrendszerben, és 10-es számrendszerbe kell áttenni...

2017. febr. 11. 18:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Ehhez hasonlóan: 23 = 2*10^1 + 3*10^0



122 a hármasban = 1*3^2 + 2*3^1 + 2*3^0 = 17

2017. febr. 11. 19:01
 2/2 Tom Benko ***** válasza:

Általában g_1 alapúból g_2-be úgy váltunk át, hogy g_2-vel végigosztunk. A tízesbe szerencsére nem bonyolult, ott egyszerűen helyiérték szerint csak ki kell számolni.


Pl.: 5311_6 tízesben: 5\cdot6^3+3\cdot6^2+1\cdot6^1+1\cdot6^0=1080+108+6+1=1195.


De mondjuk hetesbe váltva egyszerűbb a 7-tel, azaz 11_6-gyel osztani. 5311_6:11_6=442_6 m 5_6, 442_6:11_6=40_6 m 2_6, 40_6:11_6=3_6 m 3_6, 3_6:11_6= 0 m 3_6, azaz 5311_6=3325_7

2017. febr. 12. 18:31