Valaki segítene a matek házit megoldani? Írjuk át 4-es számrendszerbe a 34251 (6-os számrendszerből) számot!

2014. okt. 20. 21:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Maradékosan kell osztogatni 4-gyel. Hogy máshogy?


Először a 34251-et osztjuk.

34-ben a 4 megvan 5-ször, marad 2,

22-ben a 4 megvan 3-szor, marad 2,

25-ben a 4 megvan 4-szer, marad 1,

11-ben a 4 megvan 1-szer, marad 3,

tehát 34251 = 5341*4 + 3.


Most az 5341-et osztjuk.

5-ben a 4 megvan 1-szer, marad 1,

13-ban a 4 megvan 2-szer, marad 1,

14-ben a 4 megvan 2-szer, marad 2,

21-ben a 4 megvan 3-szor, marad 1,

tehát 5341 = 1223*4 + 1.


Aztán az 1223-at osztjuk:

12-van a 4 megvan 2-szer, marad 0,

2-ben a 4 megvan 0-szor, marad 2,

23-ban a 4 megvan 3-szor, marad 3,

tehát 1223 = 203*4 + 3.


A következő:

20-ban a 4 megvan 3-szor, marad 0,

3-ban a 4 megvan 0-szor, marad 3,

tehát 203 = 30*4 + 3.


30-ban a 4 megvan 4-szer, marad 2,

30 = 4*4 + 2.


4-ben a 4 megvan 1-szer, marad 0,

4 = 1*4 + 0,


1-ben a 4 megvan 0-szor, marad 1,

1 = 0*4 + 1.


A többi már végig 0 lenne, ezért itt befejezzük az algoritmust.


A végeredmény a maradékokból összeállított szám lesz visszafele olvasva: 1023313.

2014. okt. 21. 00:30