Olyan feladatot kaptam, hogy egy 5-ös számrendszerbeli számnak (24 023-nak) milyen szám áll az egyes helyi értékén, ha átváltom 10-es számrendszerbe??
Mindenhogy találtam váltást, csak ennél a kettőnél nem. : S
Pls help!
2011. jan. 10. 18:54
1/3 anonim válasza:
24023(5)=2*5^4+4*5^3+0*5^2+2*5^1+3*5^0=1250+500+10+3=1763(10)
2/3 anonim válasza:
A helyi értékek a számrendszer alapszámának hatványai. Tízesnél pl. egyesek, tízesek, százasok stb. rendre 10^0, 10^1, 10^2, stb. Ötösnél ugyanez öttel. A számod tehát:
2*5^4 + 4*5^3 + 0*5^2 + 2*5^1 + 3*5^0 =
= 2*625+4*125+0+10+3 = 1763
Az egyesek helyén a 3 áll.
3/3 A kérdező kommentje:
húúúha, mind a két válaszolónak nagyon-nagyon szépen köszönöm : )
2011. jan. 10. 19:18