Nyolcas számrendszerből hogyan kell ezt átváltani ötös számrendszerbe?

A szám 37 (8-as számrendszerben) és ezt kell 5-be váltani.Legyenszives valaki írja le, hogy hogyan kell.Annyit tudok, hogy elvileg a 8-asból 10-esbe és 10-esből 5-ösbe kellene,de nem biztos!

#matematika #számrendszer #nyolcas számrendszer #ötös számrendszer
2013. nov. 12. 18:46
 1/3 anonim válasza:
[link] 37=111 5-ös számrendszerben.
2013. nov. 12. 19:20
 2/3 anonim ***** válasza:

Két lehetőség van; vagy rögtön átváltjuk (azt nem tudom, hogy kell), vagy előbb visszaváltjuk 10-esbe, onnan pedig 5-ösbe.


10-esbe úgy váltjuk át, hogy egyszerűen helyiérték szerint összeadjuk a számokat. Mivel 8-as számrendszerben vagyunk, ezért a helyiértékek 8^n alakúak lesznek; a legkisebb helyiérték 8^0, az utána lévő 8^1, és így tovább, tehát:


37 (8)=3*8^1+7*8^0=24+7=31 (10)


Most a 31-et kell átírnunk 5-ösbe, ezt úgy tesszük meg, hogy maradékosan osztunk, és a maradékokat visszafelé nézve egymás mellé írjuk:


31:5=6, maradék az 1

6:5=1, maradék az 1

1:1=0, maradék az 1


Most a maradékokat visszafelé felírva: 31 (10)=111 (5) (Itt nem látszik, mivel a 111 egy palindrom szám, de lentről felfelé kell a számokat egymás mellé írnunk.)

2013. nov. 12. 20:36
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat! :)

ment a zöld kéz :D

2013. nov. 12. 22:50