Egy filmes fényképezőgép lencséje 20 dioptriás. Milyen messze van a lencse a filmtől, amikor 2m távolságra lévő személyről éles képet készítünk? (végezzünk képszerkesztést)2012. nov. 30. 17:05
2/3 A kérdező kommentje:
Az rendben van, de hogyan?
2012. nov. 30. 17:14
3/3 anonim válasza:
Az adatok:
D=20
f=0,05 m (a dioptria reciproka)
t=2 m (a tárgynak a lencsétől való távolsága)
Alkalmazzuk a leképzési törvény képletét:
1/f=1/t + 1/k Így megkaphatjuk a keletkezett kép távolságát (k), azaz, hogy a lencse milyen messze van a filmtől.
1/0,05 = 1/2 + 1/k
20-0,5 = 1/k
k = 0,05128 m = 5,13 cm.
Tehát 5,13 cm-re van a lencse a filmtől.
(A leképzési törvénynél az 1/f helyett használhatod a dioptria mértékét is, azaz ígyis felítható a képlet:
D= 1/t + 1/k, vagyis: 20 = 1/2 + 1/k )