Fizika szorgalmi házi, meg lehet oldani?

Egy filmes fényképezőgép lencséje 20 dioptriás. Milyen messze van a lencse a filmtől, amikor 2m távolságra lévő személyről éles képet készítünk? (végezzünk képszerkesztést)

2012. nov. 30. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
Igen, meg lehet oldani.
2012. nov. 30. 17:12
 2/3 A kérdező kommentje:
Az rendben van, de hogyan?
2012. nov. 30. 17:14
 3/3 anonim válasza:

Az adatok:

D=20

f=0,05 m (a dioptria reciproka)

t=2 m (a tárgynak a lencsétől való távolsága)

Alkalmazzuk a leképzési törvény képletét:

1/f=1/t + 1/k Így megkaphatjuk a keletkezett kép távolságát (k), azaz, hogy a lencse milyen messze van a filmtől.

1/0,05 = 1/2 + 1/k

20-0,5 = 1/k

k = 0,05128 m = 5,13 cm.

Tehát 5,13 cm-re van a lencse a filmtől.

(A leképzési törvénynél az 1/f helyett használhatod a dioptria mértékét is, azaz ígyis felítható a képlet:

D= 1/t + 1/k, vagyis: 20 = 1/2 + 1/k )

2013. aug. 11. 13:25