Matematika egyenlet megoldása?


Sziasztok!


Erről az egyenletről lenne szó:

xy = 120

(x-2)(y+10) = 120


Eddig megoldottam:

x1=(10+50)/10= 6 ; x2=(10-50)/10= -4


Viszont

y1=20;y2=-30 nem akarnak kijönni, hogyan kell kiszámítanom?



Illetve egy másik feladatnál sem tudom, hogyan kell kiszámítani az y1 és y2-t.


xy+y^2=55

2x+x=17


x1=(51+27)/4= 19,5 ; x2=(51-27)/4= 6


Ezt az eredményt kellene kapnom: y1=5 ; y2=-22


Köszi!



2017. jan. 29. 20:14
 1/4 anonim ***** válasza:
85%

xy = 120 --> kifejezed x-et, vagyis x=120/y

(x-2)(y+10) = 120 --> behelyettesítve: (120/y-2)*(y+10)=120

Ezt megoldod, ebből y=-30 vagy y=20

Behelyettesíted az első egyenletbe


1. eset

y=-30

xy=120

-30x=120

x=-4


2. eset

y=20

yx=120

20x=120

x=6

2017. jan. 29. 20:37
 2/4 anonim ***** válasza:
85%

xy+y^2=55

2x+x=17


Ezt nem helytelenül írtad le esetleg?

Mert nagyon nem az az eredmény, amit kiírtál.

2017. jan. 29. 20:38
 3/4 anonim ***** válasza:
70%

Egyébként ha az egyik betű már kijött, akkor semmi mást nem kell csinálnod, mint bármelyik eredeti egyenletbe visszahelyettesíteni, és akkor kijön a másik betű is.


Lásd az első válaszomat.

2017. jan. 29. 20:39
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Egyébként azért nem sikerült, mert egy másik egyenletrendszer megoldóképletét(behelyettesítési sémáját) próbáltam mindenre alkalmazni, de így már tiszta.


Köszönöm! :)

2017. jan. 29. 21:17