Wubi kérdése:

Üdv. Az alábbi diofantoszi egyenletek megoldása jó lehet így? 1: 2x+6y=23 2: 2x+7y=23 1: szerintem nincs megoldása, mert a legnagyobb közös osztó 2, de nem osztója a 23-nak 2: x1=23 és y1=-23 jó lehet vajon?


2017. jan. 25. 14:48
 1/7 anonim ***** válasza:
2017. jan. 25. 14:51
 2/7 anonim ***** válasza:
76%
Nem, mivel a 23 prím.
2017. jan. 25. 16:01
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi.

Ez megvan, meg jegyzetem is van példával.

Az ott kidolgozott feladat tiszta is, csak ezeknél nem vagyok biztos.

2017. jan. 25. 16:32
 4/7 A kérdező kommentje:
2#: Van tipped a megoldására?
2017. jan. 25. 16:35
 5/7 anonim ***** válasza:

#2-es vagyok, bocs van megoldás:

Például kongruenciával: 2x+7y=23, átírva 7y ≡ 23 mod 2 vagyis 7y ≡ 1 mod 2. A triviális: 2y ≡ 0 mod 2. Kivonva 3-szor az előzőből: y ≡ 1 mod 2, vagyis y = 2k + 1 alakú számok jók. Visszahelyettesítve: 2x + 14k + 7 = 23 adódik, melyből x = 8-7k alakú x-ekre alakú!

k=0 esetén x=8 y=1-> 2*8+7*1=23

k=1 esetén x=1 y=3 -> 2*1+7*3=23, stb.

2017. jan. 25. 20:24
 6/7 anonim ***** válasza:
Az elsőnek természetesen nincs, hiszen két párosszám összege/különbsége sosem lesz páratlan.
2017. jan. 25. 20:27
 7/7 A kérdező kommentje:

#2:

Köszönöm a segítségedet!

Nagyon hasznos volt, így már érthetőbb egyből.

2017. jan. 26. 00:28