Egy számtani sorozat harmadik, negyedik és ötödik tagjának összege tízzel nagyobb, mint a sorozat kilencedik eleme. A második és hatodik tag összege 30.
Mi az első tag és a differencia?
2016. dec. 21. 22:50
1/3 anonim válasza:
a3+a4+a5=a9+10
a2+a6=30
(a1+2d)+(a1+3d)+(a1+4d)=(a1+8d)+10
(a1+d)+(a1+5d)=30
3a1+9d=a1+8d+10
2a1+6d=30
2a1+d=10
2a1+6d=30 kivond egymásból a két egyenletet és kapod, hogy
5d=20 amiből d=4. Ezt visszahelyettesítve: 2a1+4=10
2a1=6
a1=3
Ellenőrzés:
11+15+19=45
7+23=30
Kérdésedre válaszolva: Én értem. :)
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2016. dec. 22. 00:16