Lalauki kérdése:

Számtani sorozatok. Segítség. Ki érti?


Egy számtani sorozat harmadik, negyedik és ötödik tagjának összege tízzel nagyobb, mint a sorozat kilencedik eleme. A második és hatodik tag összege 30.

Mi az első tag és a differencia?



2016. dec. 21. 22:50
 1/3 anonim ***** válasza:

a3+a4+a5=a9+10

a2+a6=30


(a1+2d)+(a1+3d)+(a1+4d)=(a1+8d)+10

(a1+d)+(a1+5d)=30


3a1+9d=a1+8d+10

2a1+6d=30


2a1+d=10

2a1+6d=30 kivond egymásból a két egyenletet és kapod, hogy

5d=20 amiből d=4. Ezt visszahelyettesítve: 2a1+4=10

2a1=6

a1=3


Ellenőrzés:

11+15+19=45

7+23=30


Kérdésedre válaszolva: Én értem. :)

2016. dec. 21. 23:03
 2/3 anonim ***** válasza:
sajnos, anno, én sem értettem!
2016. dec. 22. 00:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2016. dec. 22. 00:16