Nem értem a matematikát. Nagyon el vagyok keseredve, mert dolgozatot fogunk írni belőle. Mi a megoldás? Segítsen valaki kérem! (Számtani sorozatok)


Hogyan lehet igazolni, hogy a Fibonacci-sorozat minden negyedik tagja osztható 3-mal? (f0=0, f1=1, fn=fn-1+f)

Leget hogy segít, hogy az e körüli feladatok mind rekurziót és képletet kérnek. Ha van valakinek ideje, magyarázza el kérem, hogy mit miért hogyan kell kiszámolni, hogy kijöjjön a végeredmény.

Előre is köszönöm!



2015. nov. 22. 17:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Na most a Fibonacci-sorozat nem számtani sorozat.


A konkrét feladatban nézd a 3-mal való osztás maradékai szerint a számokat. (Szaknyelven modulo(3).) A maradékok is összeadódnak, csak itt 1+2=0, 2+1=0, 2+2=1.


1; 1; 2; 0; 2; 2; 1; 0; 1; 1; 2; 0; ....


A két 1-es megjelenése után szükségképpen ismétlődik, mégpedig 8-as csoportokban.

Így mivel az első 8 szám között a 4-ik és a 8-ik elem 0, a továbbiakban is 4-esével lesz 0 a maradék.


Nem tudom, kell-e precízebb, hivatalosabb megoldás, de a lényeget mutatja a fenti gondolatmenet.

2015. nov. 22. 20:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Hűű nagyon köszönöm, nagyon-nagyon sokat segítettél! :) Örök hála, és persze ment a zöld kéz is!
2015. nov. 22. 21:03