Fizika, dinamika házi, hogyan kell megcsinálni? SOS!

Egy teherautó t ideig gyorsít, mely során v sebességre gyorsul fel nyugalomból. Ezután egyenletesen mozog. A rakfelület és a láda között a súrlódási együttható µ. Mennyit csúszik a teherautó rakfelületén a láda?

2016. nov. 14. 00:35
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Kellene külön a tapadási és csúszási súrlódási együttható. Miután ez nincs megadva, feltételezhetjük, hogy azzal nem kell foglalkozni, hogy egyáltalán megcsúszik-e.


Nem írja a feladat, hogy t ideig EGYENLETESEN gyorsít-e, de ismét a megoldhatóság kedvéért feltételezzük, hogy igen, és ez a gyorsulás nagyobb, mint µ*g. Ez esetben a láda t ideig csúszik, a platóhoz képest megtett út a relatív gyorsulásból számítható:

v/t - µ*g gyorsulással mozog t ideig, álló helyzetből (a/2*t*t képlettel...)

2016. nov. 14. 09:05
 2/4 A kérdező kommentje:
El se hiszem. Magamtól majdnem a végéig elmentem ugyanígy, mégis megakadtam. Köszi szépen!
2016. nov. 14. 18:18
 3/4 Bellabás V. Levente ***** válasza:
Sajnos az 1"-es hozzászóló megoldása nem teljesen jó, hiszen az autó gyorsítási ideje nem egyenlő a láda autóhoz viszonyított mozgásidejével: uis a gyorsítás megszűnte pillanatától kezdve a láda egyenletesen lassuló mozgást végez, a súrlódási erő hatására, tehát nem áll meg azonnal akkor, amikor az autó a gyorsítást befejezte.
2016. nov. 14. 23:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Harmadik: bizony így van. Az egyszerűbb megoldási stratégia akkor talán az, hogy nem bonyolódunk bele a relatív sebességekbe.

A láda annyi ideig mozog, amíg µ*g gyorsulással eléri a v sebességet t2=v/(µ*g).

A teherautó által megtett út:

s1 = v/2*t+ (t2-t)*v

A láda által megtett út:

s2 =v/2*t2

A csúszás pedig értelemszerűen a kett különbsége, s2-s1.

2016. nov. 15. 12:13