Aaron160117 kérdése:

Valaki megtudja oldani ezt 2 feladatot?


Egy gépkocsin egy láda van. A gépkocsi 1 m/s2 gyorsulással fékez. A tapadási súrlódási együttható 0,2. Megcsúszik-e a láda a fékezéskor?



Átlagosan milyen magasságban halad a Föld felszíne felett az űrhajó, ha átlagos sebessége 28000 km/h?



2016. okt. 16. 13:37
 1/2 bongolo ***** válasza:

1.

A gyorsuláshoz ennyi erő kell:

F = m·a

A súrlódás maximum ennyi:

Fs = m·g·µ

(A súrlódási erő nem lesz feltétlenül ennyi, ez csak a maximuma. Mondjuk amikor áll a kocsi, akkor nem kell vízszintes irányban gyorsulnia, ezért 0 lesz a súrlódás.)


Akkor nem csúszik meg, ha a súrlódási erő elegendő ahhoz, hogy ugyanakkora gyorsulással lassítsa a ládát, ahogy a kocsi is lassul, vagyis ha:

m·g·µ ≥ m·a

g·µ ≥ a

9,81·0,2 ≥ 1

Ez pedig teljesül.


2.

A Föld adatai:

M = ... kg

R = ... km = ... m

A gravitációs állandó:

G = 6,67·10^-11 m³/kg·s²


Az  űrhajó a Föld felszíne felett x magasságban halad.

A Föld középpontjához képesti távolsága:

r = R + x

v = 28000 km/h = ... m/s


Az űrhajó centripetális gyorsulása:

a = v²/r


Ez ugyanakkora kell legyen, mint Föld által okozott gravitációs gyorsulás:

v²/r = G·M/r²

r = G·M/v² = ...

Helyettesíts be... a végén persze x = r-R lesz a felszín feletti magasság.

2016. okt. 16. 20:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi
2016. okt. 18. 19:58