Logaritmusos egyenletredszerek megoldása?


Adott egy szöveges feladat, miszerint:Két szám szorzatának négyes alapú logaritmusa 3, és kettes alapú logaritmusainak különbsége is 3. Határozza meg a két szám értékét!

Tehát:

log4 (x) * log4 (y) = 3 illetve

log2 (x) - log2 (y)= 3

A másodikból le lehet szűrni hogy log2 (x/y)=3 tehát x/y=2^3=8

Viszont ezt hogy tudom visszahelyesíteni, kiszámolni x,y-t?



#matematika #logaritmus #Egyenletredszerek
2016. okt. 28. 20:12
 1/4 anonim ***** válasza:
Azonos alapra írod...
2016. okt. 28. 20:28
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel x/y=8, ezért x=8*y, ahol x;y pozitív a log() kikötése miatt. Ezt beírod az első egyenletben y helyére:


log4(4y)*log4(y)=63


Az elsőt át tudod írni a logaritmus azonossága alapján:


(log4(4)+log4(y))*log4(y)=3


Legyen log4(y)=z, ekkor


(log4(4)+z))*z=3


Ez egy másodfokú egyenlet z-re, amit meg lehet oldani. Ha megvan z értéke, visszaírod log4(y)-t és megoldod y-ra.

2016. okt. 28. 20:56
 3/4 anonim ***** válasza:

Érdekes megoldása lesz:


[link]

2016. okt. 28. 21:06
 4/4 tatyesz ***** válasza:

A szöveg szerint a "Két szám szorzatának négyes alapú logaritmusa 3" Ez egyenletben így néz ki:


log₄(x∙y)=3

2016. okt. 29. 10:25