Hogy számoljam ki egy számtani sorozatnál 2 intervallum között a határokat?


pl.a1=4, d=5. Hány tag van 1000 és 2000 között


és ugye van 2 megoldási módszer, az egyik, hogy külön-külön kiszámoljuk, mind 1000-re és mind 2000-re van a 2 végeredményt kivonjuk egymásból, így kijön, hogy 400,2-200,2, és ugye ha pl úgy jönne ki, hogy pl a tizedesjegyek nem egyeznek(tehát pl 200,4 és 400,5), akkor jön a másik megoldási módszer, hogy megkeressük az alsóhoz is a legközelebbi tagot és a felső határhoz is a legközelebbi tagot(ami jelen esetben 1004 és 1999). és nekem az lenne a kérdésem, hogy ezek, hogy jönnek ki(tehát nem maga a képletre vagyok kíváncsi, azt tudom hogy 1999=1004+(n-1)*5, ami végeredményül 200-at ad) hanem magára arra, hogy az 1999 meg az 1004 hogy jön ki


2016. szept. 20. 17:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Picit talán fura a kérdésed, de valami azt súgja hogy a számtani sorozat képletét nem érted. Ettől eltekintve is válaszolok. Keressük még a legkisebb olyan tagját a sorozatnak, amely legalább 1000. Nem tudjuk hogy hányadik ez, ha ez az n. tag, akkor teljesíti hogy


4+(n-1)5>=1000.


Átrendezve kapjuk hogy


n>=200,2.


Tudjuk, hogy a számtani sorozat - a differencia előjelétől függően monoton növekvő vagy motonon csökkenő. Jelen esetben pozitív, tehát növekvő. A legkisebb olyan egész nap, amelyre a fenti egyenlőtlenség teljesül, az az n=201. Vagyis ez azt jelenti, hogy a sorozat legkisebb tagja 999 után az 1004. Hasonló gondolatmenettel kapod meg a legnagyobb tagot is - a 4+(n-1)5<=2000 egyenlőtlenség megoldásával.

2016. szept. 21. 00:59
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi, és azt hogyan kellene kiszámolni EGY számolással, hogy hány szám van 500 és 700 között, ha a differencia 3 és az a1=-13


(ha 2 számolással van akkor tudom, hogy úgy kéne, hogy:


500=-13+(n-1)*3 és

700=-13+(n-1)*3


de így 66,6 jön ki,ami ugye kerekítés szabályai szerint 67, viszont a megoldó kulcsban mégis 67 van, akkor hogy is kéne EGY számolással csinálni, hogy kereken kijöjjön a 66?)

2016. szept. 21. 16:58