2016. szept. 13. 14:49
2/5 tatyesz válasza:
Emeljünk ki:
z⁵(z-1) + 2z²(z²-2z+1)-(z-1)=0
A középső zárójelben észrevesszük, hogy z²-2z+1 = (z-1)²
z⁵(z-1) + 2z²(z-1)²-(z-1)=0
Emeljünk ki (z-1)-et:
(z-1)(z⁵+2z²(z-1)-1)=0
z⁵-1 szörzatalakra hozható:
z⁵-1 = (z-1)(z⁴+z³+z²+z+1)
Ezt behelyettesítve:
(z-1)((z-1)(z⁴+z³+z²+z+1)+2z²(z-1))=0
Újabb (z-1)-et emelhetünk ki:
(z-1)²(z⁴+z³+z²+z+1+2z²)=0
(z-1)²(z⁴+z³+3z²+z+1)=0
Egy szorzat 0, ha valamelyik tényezője 0, tehát
(z-1)²=0 vagy z⁴+z³+3z²+z+1=0
Ezeket már meg tudod oldani?
5/5 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat! sokat segítettek :)
2016. szept. 21. 17:42