Mi a következő egyenlet megoldása:z^6 - z^5 +2 z^4 -4 z^3 +2 z^2 -z+1=0?


2016. szept. 13. 14:49
 1/5 anonim ***** válasza:
57%
2016. szept. 13. 15:28
 2/5 tatyesz ***** válasza:
100%

Emeljünk ki:


z⁵(z-1) + 2z²(z²-2z+1)-(z-1)=0


A középső zárójelben észrevesszük, hogy z²-2z+1 = (z-1)²


z⁵(z-1) + 2z²(z-1)²-(z-1)=0


Emeljünk ki (z-1)-et:


(z-1)(z⁵+2z²(z-1)-1)=0


z⁵-1 szörzatalakra hozható:


z⁵-1 = (z-1)(z⁴+z³+z²+z+1)


Ezt behelyettesítve:


(z-1)((z-1)(z⁴+z³+z²+z+1)+2z²(z-1))=0


Újabb (z-1)-et emelhetünk ki:


(z-1)²(z⁴+z³+z²+z+1+2z²)=0


(z-1)²(z⁴+z³+3z²+z+1)=0


Egy szorzat 0, ha valamelyik tényezője 0, tehát


(z-1)²=0 vagy z⁴+z³+3z²+z+1=0


Ezeket már meg tudod oldani?

2016. szept. 14. 13:02
 3/5 anonim ***** válasza:
2016. szept. 14. 13:08
 4/5 Fibonacci ***** válasza:
2016. szept. 18. 18:27
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat! sokat segítettek :)
2016. szept. 21. 17:42