1!+2!+3!+...+x!=y^2 --->le is vezetnétek? :DD2016. febr. 7. 11:07
1/3 anonim válasza:
A végződést kell megfigyelni:
1!=1
1!+2!=5
1!+2!+3!=11
1!+2!+3!+4!=33
5! után már mindegyik 0-ra végződik, mert 5-ös és 2-es is van a tényezők között
ezért az összeg is 3-ra végződik
így azok már nem lehetnek négyzetszámok
tehát csak x=1, y=1 a megoldás
2/3 bongolo válasza:
Nézzünk meg néhányat:
1! = 1 = 1²
+2! = 3
+3! = 9 = 3²
+4! = 33
+5! = 153
+6! = 873
+7! = 5913
Tehát eddig csak kettő volt, és hátha nem véletlen, hogy a 4-estől kezdve az utolsó számjegy 3? Nem véletlen, hisz 5! fölött 5·2 szerepel mindegyikben, tehát 0-ra végződik, amiket hozzáadunk.
Tetszőleges szám négyzete pedig csak erre végződhet: 0, 1, 4, 9, 6, 5. Ezt könnyű belátni.
Megjegyzés: Sajnos nem én találtam ki a bizonyítást, de jópofa.
3/3 bongolo válasza:
Hoppá, lassú voltam. Parafagólem kis félreszámolással megelőzött.