Határozzuk meg azokat a valós számpárokat, amelyekre teljesülnek a következő egyenlet rendszerek?


1.Feladat:

x+3y=5

x+3y=x^2 +5


2.feladat:

x+y=12

x*y=32


Lécíves levezetné nekem? NAGYON NAGYON megköszönném :)



2016. márc. 20. 15:21
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az első roppant egyszerű: Ha kivonod egymásból a két egyenletet, akkor


0=x^2 egyenletet kapod, erre x=0-t. Ha x=0, akkor 3y=5, vagyis y=5/3. Több megoldás nincs.


A második se sokkal nehezebb; a második egyenletből y=32/x adódik (értelemszerűen x nem lehet 0). Ezt beírjuk az első egyenletbe x helyére:


x+(32/x)=12, szorzunk x-szel:

x^2+32=12x, redukálunk:

x^2-12x+32=0, ezt másodfokú egyenlet megoldóképletével meg lehet oldani; x1=8, x2=4, erre y1=32/x1=32/8=4 és y2=32/x2=32/4=8. Nem véletlen, hogy a két megoldás egymás fordítottjai, lévén az egyenletekben látható szorzás és összeadás mind kommutatív (tehát a tagok felcserélhetőek).

2016. márc. 20. 16:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítségedet! Az Isten áldjon meg! :)
2016. márc. 20. 17:21