Matemaika elsőfokú egyenletrendszeres feladat?


1/x-2 + 3/2-y =1 és 2y+x=2


Én a második egyenletet x-re rendeszve, majd azt az elsőbe helyetttesítve próbáltam, de megakadt a a dolog :/



#matematika #egyenlet #elsőfokú egyenletrendszer
2016. márc. 15. 21:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ez másodfokúra vezet, azt már tanultátok?
2016. márc. 15. 21:25
 2/11 A kérdező kommentje:

Igen. :) Biztos, hogy valami nagyon alap műveletet szúrhattam, és azért nem jön kis semmi értelmes..

De nem tudok rájönni mi lehet az x)

2016. márc. 15. 21:41
 3/11 A kérdező kommentje:
Feladtam... nem jön ki sehogy.. ://
2016. márc. 15. 22:07
 4/11 anonim ***** válasza:

[link]


y=(2-x)/2 belehyettesítéssel az első egyenletből az x^2-5x+2=0 másodfokú egyenlet kapható

2016. márc. 15. 22:18
 5/11 anonim ***** válasza:
Írd le, hogyan csináltad.
2016. márc. 15. 22:19
 6/11 anonim ***** válasza:

x=2-2y


Azt kapod, hogy 1/(2-2y) + 3/2-y =1


A kettő szám szorzata biztosan többszöröse a számnak, ezért az lehet közös nevező és azzal beszorzol.


1(2-y)+3(2-2y)=(2-2y)(2-y) (az 1-et nem muszáj leírni)


Felbontjuk a zárójeleket:


2-y+6-6y=4-2y-4y+2y^2


Rendezés után ezt kapjuk:


2y^2-13y+12=0


Ezt megoldjuk, a megoldásokat behelyettesítjük az x=2-2y egyenletbe és megvan az eredmény.

2016. márc. 15. 22:22
 7/11 A kérdező kommentje:

Úgy csináltam ahogy az utolsó válaszoló.

x=2-2y és ezt behelyettesítve az 1. egyenletbe, de ott a nevezőben az x után még van egy -2 is.

Ezután minden értékkel végig szoroztam az jött ki h

2-y+3((2-2y)-2)=((2-2y)-2)*(2-y)


2-y+6-6y-6=4-4y-4-2y+2y^2+2y


2y^2 +3y -2=0

2016. márc. 15. 22:51
 8/11 A kérdező kommentje:

Azt hiszem talán kijött, egy minusz jel került rossz helyre. Az y= 1/2 és -2.

Eddig egy rakás tört jött ki.

Köszönöm a segítséget! :)

2016. márc. 15. 23:00
 9/11 anonim ***** válasza:

[link]


azért marja jó hogy kifelejtettél pár zárójelet!!!

1/x-2 és 1/(x-2) baromira nem ugyan az! máskor figyelj erre, mert így totál mást kérdeztél mint szerettél volna

2016. márc. 16. 01:32
 10/11 anonim ***** válasza:
amúgy mintha #6-os az elején elhagyott volna egy -2-t az egyenlet bal oldaláról
2016. márc. 16. 01:34
1 2