Kémia feladat egy elsőfokú egyenlet felírásával?


Van egy feladat kémiából, amit egyenlettel szeretnék megcsinálni. Megvan hozzá a megoldás, de én nem tudok rájönni, hogyan is jött ki a végeredmény az egyenlettel, mivel már meg akarom tanulni egyenlettel is oldani a feladatokat, nem csak arányossággal. (A matekom gyenge). Kerestem rá példákat de nem találtam.

Feladat:

75g vízben hány gramm cukrot oldottunk fel ha 6,25 tömegszázalékos oldatot kaptunk?

az egyenlet:

0,0625 = x(g)/75(g)+x(g)

x = 0,0625*(75+x)

x = 0,0625*75 + 0,0625*x

x = 4,6875 + 0,0625x

Innentől nem tudom mit kezdjek az egyenlettel.

Próbáltam képletekbe vezetni pl:

x=ab+ax de szerintem értelmetlen így, mivel az "ab" egy szorzat lett

A folytatás, amit nem értem, higy jött ki az előző sorból:

0,9375x = 4,6875 (g)

x = 5 (g)


Köszönöm előre is.

(egy felvételire készülő)



2016. febr. 12. 17:57
 1/1 anonim ***** válasza:

Tudod, hogy x+x=2*x? És 2*x+x=3*x? Ugyanez a helyzet a kivonásnál is (csak ott a számokat nem összeadod, hanem kivonod); mindkét oldalból kivonsz 0,0625*x-et:


1*x-0,0625*x=4,6875


A bal oldalon az előző megállapítás alapján kivonod egymásból a tagokat:


0,9375*x=7,6875

2016. febr. 12. 18:15