Valaki elmagyarázná nekem, hogy kell ezt a feladatot megoldani? (elsőfokú kétismeretlenes egyenletrendszer)


Már egy jó ideje próbálgatom, de semmi normális eredmény nem jön ki. Már a tankönyvben is és interneten is néztem, de sehogy se sikerül megcsinálni.


(x+2)/3-(y-5)/4=3


(x-1)/3+(y+2)/2=1


Előre is köszönöm!



2015. márc. 23. 16:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Pedig ezekre bevett megoldási módszerek vannak. Gondolom a Gauss-eliminációt (még) nem tanultátok, mindenesetre más néven ugyanazokat a tipikus lépéseket el lehet végezni.


Jelen esetben pl. a két egyenletet érdemes kivonni egymásból, mert mindkettőben az x együtthatója 1/3. Ekkor x kiesik és a maradék egyenletből megvan y, amit már bármelyik eredeti egyenletbe visszahelyettesítve megkapod x-et is.

2015. márc. 23. 16:49
 2/6 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy én hiányoztam és ezért nem tudom, hogy kell megoldani. A könyvben benne van ez a Gauss-módszer, próbáltam az alapján, de egyszerűen mindig más jött ki. Ma csináltunk hasonlót, de valamiben mégis különbözik ezért nem tudom aszerint megcsinálni. Vagy lehet, hogy a törtes résznél rontottam el (rosszul hoztam közös nevezőre vagy ilyesmi). Ez jött ki:


4x-3y=43


2x+3y=2

2015. márc. 23. 17:00
 3/6 anonim ***** válasza:

Jó, akkor vonjuk ki a két egyenletet egymásból:


1-3/4*y+1/4 = 2, azaz 3/4*y = -3/4, vagyis y = -1.


Ezt viszahelyettesítve az első egyenletbe:


(x-1)/3+(-1+2)/2 = 1, azaz (x-1)/3 = 1/2, és ebből x = 5/2.

2015. márc. 23. 17:06
 4/6 anonim ***** válasza:

Itt egy másik megoldás, én így csináltam volna: [link]

Valamelyik egyenletből kifejezem az egyik ismeretlent, ez nálam az x. Ezt behelyettesítem a másik egyenletbe, így a 2. egyenletben szintén csak 1 ismeretlen lesz, az y. Ezt levezetem, meglesz az y értéke, majd ezt az y-t visszahelyettesítem valahova (én a már korábban kifejezett x egyenletébe helyettesítettem vissza, de lehet akár valamelyik "gyáriba" is), így meg lesz az x értéke is.

Én mindig így oldom meg, tovább tart, de valahogy ezt jobban szeretem. Remélem olvasható a lap, amit fotóztam.

2015. márc. 23. 17:54
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen, az előző módszer szintén működik, de csak addig jó, amíg kevés az ismeretlen. Öt egyenletnél és öt ismeretlennél már vidáman el tudod számolni magad. Az egyenletek "lineárkombinálása" azért jobb módszer, mert ezt sok egyenlettel is meg tudod tenni. Ráadásul a lineáris algebra egyéb eszközei (mátrixok, determinánsok) is alkalmazhatók, és ez teszi lehetővé a számítógépes algoritmizálást, numerikus számítási módszereket is.
2015. márc. 24. 12:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a 4-es kommentelőnek a levezetést :) Mostmár értem, hogyan kell csinálni :) Mindenkinek köszönöm a segítséget!
2015. márc. 24. 22:18