Elsőfokú kétismeretlenes egyenletrendszer?


Tehát az addig teljesen oké, hogy y-ra rendezzük az egyenletet. Aztán behelyettesítgetek. Semmi probléma vele.

De az egyenlet még sem jön ki rendesen. :|||

a. " x+3y=-2

3x-y=4 "


b. " 2x/3 - y/5 = 0

3x/4 + 2y/5 = 2 "


az elsőnél elvileg nem úgy van, hogy : x+3y= -2 / -3y

x= -2-3y ?

de ezt akkor hova helyettesítem be ?

Nagyon belekvaraodtam :sss

előre is köszönöm a segtítséget !


2012. máj. 16. 16:09
 1/1 anonim ***** válasza:

Az egyikből kifejezed valamelyik ismeretlent.

x=-2-3y /Az elsőből fejezted ki, akkor a MÁSODIKBA írod be az x helyére.


3*(-2-3y)-y=4


-6-9y-y=4

-10=10y

y=-1


Visszahelyettesítek:

x+3*(-1)=-2

x=1



A másikban mondjuk szorzom az első egyenletet 5-el:

10x/3-y=0

10x/3=y -->másodikban beírom ezt y helyére.


3x/4+2/5*(10x/3)=2

3/4*x+20/15*x=2 /20/15 egyszerűsíthető

3/4*x+4/3*x=2 /Szorozva mindkét oldal 12-vel.


9x+16x=24

25x=24

x=24/25


y-t visszahelyettesítéssel kapjuk meg

y=10x/3=10/3*24/25=240/75

Egyszerűsítés után: y=16/5


Ha nem számoltam el valahol.

2012. máj. 16. 16:20