Segítene nekem valaki? matek házi!


Sziasztok, segítene nekem valaki ebben a példában? nem jövök rá a megoldásra, már egy ideje ezzel szenvedek. KÖSZÖNÖM SZÉPEEN :)))


x1+x2-4x3=-8

3x1+2x2-5x3=4


[x1] [__] [__]

[x2] = [__] + [__]s


NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM!!!!!!!!!!!!!!!

[x3] [__] [__]



2012. ápr. 12. 18:59
 1/7 bongolo ***** válasza:

Az első egyenlet 3-szorosát vonjuk ki a másodikból, hogy az x1 kiessen:

-x2+7x3=28

Aztán ezt adjuk hozzá az elsőhöz, hogy ott meg az x2 essen ki:

x1+3x3=20


Az x3 értékét tetszőlegesen meg lehet választani, és attól fog függeni x1 illetve x2. Mondjuk ha s lesz x3 értéke:


x1+3s=20 -> x1=20-3s

-x2+7s=28 -> x2=-28+7s

és persze x3=s


Ezt már be is lehet írni abba a mátrixos formába, ahogy kérdezted:


[x1]   [ 20]   [-3]

[x2] = [-28] + [ 7]s

[x3]   [ 0]   [ 1]

2012. ápr. 12. 19:13
 2/7 A kérdező kommentje:

kôsziii, örök hálám :)))


ment a zöld :)))

2012. ápr. 12. 19:17
 3/7 anonim ***** válasza:

Hányadikos vagy?

Ilyen példákat én nem tanultam középiskolában, csak az egyetemen elsőben. Mi bázistranszformációval oldottuk meg, nem tudom milyen módon lehet még.


De a megoldás az, hogy


[20,-28,0]+[-3,7,1]*s


(Lefektettem a vektorokat, mert így könnyebb volt begépelni)

2012. ápr. 12. 19:19
 4/7 A kérdező kommentje:

koszi :)


én elsőéves egyetemista vagyok, a 75 példámból meg van 5 hátra, ezek amik kifogtak rajtam, középiskolában tiszta laza matekom volt, eredetileg jogra készültem,de végül nem adtam be, így nem jártam külön matekra, de most már nem ártana :S

2012. ápr. 12. 20:18
 5/7 A kérdező kommentje:
nem adtam be, mivel úgy volt, hogy megyek dolgozni:) de sebaj, elvégzem ezt a sulit, és ha sikerül megpróbálom a jogot :)
2012. ápr. 12. 20:19
 6/7 bongolo ***** válasza:

Amit én csináltam, az valójában Gauss elimináció, csak nem alakítottam át mátrix formába, hanem meghagytam egyenleteknek. Bázistranszformációnak is lehet nevezni, de szerintem leginkább azért, mert azt is Gauss eliminációval szokás csinálni.


(A Gauss eliminációnak alap matek szinten az a neve, hogy egyenletrendszer megoldás.)

2012. ápr. 12. 21:21
 7/7 A kérdező kommentje:
koszi,igen igy mint Gauss mar tudom :))) koszi :) zold ment neked is:)
2012. ápr. 12. 21:43