Mi az alábbi egyenletrendszer megoldása?


x^(y+x)=y^3

y^(y+x)=y^12


2012. máj. 8. 20:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem írtad el? Mert egy olyat adtak fel a múltkor, ahol a 2. sorban x^12-en szerepelt.


Itt a megoldás:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


A gond az, hogy kénytelen vagy mindkét oldal logaritmusát venni. De miután (x+y) lekerült lg x és lg y-tól el kéne várni, hogy pozitív legyen. Viszont ezzel az elvárással az x=-1 vagy y=-1-es gyökök elvileg elvesznek.


Úgyhogy ezt az elvárást én szándékosan nem veszem figyelembe.

Azt hiszem a megoldásom teljes, de ezzel mindenképp van némi probléma.

2012. máj. 8. 21:19
 2/2 anonim ***** válasza:

Alsó egyenletből kapjuk x=12-y. Majd x^12=y^3 azaz x^4=y alapján egy csúnya negyedfokú egyenlethez jutunk.

x^4=12-x. Ennek két gyöke x1=1.7876 x2=-1.9319 és így y-ra kapjuk y1=10.2124 és y2=13.9319 Sz. Gy.

2012. máj. 8. 21:39