Rákocka kérdése:

Valami okos matekos segítsen!? KÉTISMERETES ELSŐFOKÚ EGYENLETRENDSZEREK.

magyarázza már el nekem valaki hogy hogyan kell a behelyettesítőset használni? meg a másik félét nem tudom a nevét kérlek szépen titeket. ezen múlik a 3asom

2013. máj. 29. 16:27
 1/8 A kérdező kommentje:
Egyenlő együtthatók módszere a másik
2013. máj. 29. 16:31
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát így aztán várhatod a segítséget. Mutass példát, amit nem tudsz megoldani.
2013. máj. 29. 16:38
 3/8 A kérdező kommentje:

3x-y=4

3y-5x=5

2013. máj. 29. 16:41
 4/8 anonim ***** válasza:

Egy példa:

x+y=4

2x-3y=-7


Innen úgy helyettesítesz be, hogymondjuk az első egyenlet x+y=4, ebből kivonsz y-t, és azt kapod, hogy x=4-y. Akkor ezt most beírod pl. a második egyenletbe, hogy

2*(4-y)-3y=3 -->8-2y-3y=3--> 8-5y=3 és innen már egyszerű egyenletmegoldással kijön, hogy y=3. Innen pedig már csak x értékét kell megtalálnod, az sima egyismeretlenes egyenlet, remélem, azzal nincs gondod.

A másik módszer az egyenlő együtthatók módszere. Azt úgy csinálod, hogy beszorzod az egyik egyenletet mondjuk úgy, hogy azonos mennyiségű x vagy y legyen bennük. És így, kivonva a két egyenletet egymásból, már csak egy ismeretlen marad.


x+y=4

2x-3y=-7


Ha az elsőt beszorzod kettővel: 2x+2y=8

Kivonod ezt az így kapott egyenletet a második egyenletből: 2x-3y=8

-2x+2y=-7, így azt kapod, hogy -5y=-15, innen y megint csak 3. x értékét meg megint simán kiszámolod innen. remélem érthető volt, és segítettem:)

2013. máj. 29. 16:50
 5/8 anonim ***** válasza:

3x-y=4

Ebből:

y=3x-4


Ezt beírjuk a másikba:

3*(y)-5x=5

3*(3x-4)-5x=5


9x-12-5x=5

4x-12=5

4x=17

x=17/4


Ezt az x-et meg vissza kell írni ebbe:

y=3x-4

y=3*(17/4)-4=...


Lehet, hogy elszúrtam a számolást, de az elv valami ilyesmi.

2013. máj. 29. 16:52
 6/8 anonim ***** válasza:

Oké. Szóval két módja van az egyenletrendszerek megoldásának. Az egyik, ha kifejezed vagy az X-et, vagy az Y-ont (mindegy melyiket) az egyik egyenletből, majd vissza helyettesíted a másik egyenletbe. Nézzük:


3x-y=4

3y-5x=5


Például kifejezem, hogy x=(4+y)/3 az első egyenletből. (hozzá adok y-ont, majd osztok 3-mal).


Ezt behelyettesítem a másik egyenletbe:


3y-5*(4+y)/3 = 5


Kaptál egy egy ismeretlenes egyenletet, megoldása:


9y-20-5y = 15


4y = 35


y = 35/4


Az x-et pedig a kifejezett értékből kapod meg, ha y-ont vissza rakod:


x=(4+y)/3


x=(4+35/4)/3


x = 17/4


Tehát meg van oldva az egyenletrendszer, meg van x és y is.


Másik megoldása az egyenletrendszereknek (én sem tudom a nevét, de nem is érdekel), ha úgy alakítod az egyik egyenletet, hogy ki tudd vonni (vagy hozzá adni) a másik egyenletből úgy, hogy az egyik változó teljesen kiessen.


Például:


3x-y=4

3y-5x=5


Beszorzom a felső egyenletet 3-mal (minden tagját):


9x-3y=12

3y-5x=5


Ez azért volt jó nekem, mert ha most össze adom a két egyenletet, akkor az y kiesik (-3y+3y=0):


Akkor az marad, hogy:


4x = 17


Tehát x = 17/4 amit már az első módon is megkaptunk.


y-ont úgy kapjuk meg ebben az esetben, ha bármelyik egyenletbe vissza helyettesítjük az x-et:


Pl. elsőbe:


3x-y=4


3*(17/4)-y=4


51-4y = 16


-4y = -35


y = 35/4


Tehát mindkét módszerrel ugyan azokat az eredményeket kaptuk, tehát jól számoltunk.


NINCS KÉSZ a feladat, ugyanis ellenőrizni kell. Azt már te is tudsz. Az eredményeket (x-et és y-ont) bármelyik egyenletbe vissza kell tenni, és fogsz kapni egy azonosságot.

2013. máj. 29. 16:56
 7/8 anonim ***** válasza:
második vagyok, én elszúrtam a számolást, de a lényeget érted..:D
2013. máj. 29. 16:56
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!!!! nagyon aranyosak vagytok
2013. máj. 29. 17:10