Hogy értelmezhető a következő képlet?


x^2-2-őt önmagába helyettesítgetve különböző polinomokat kapunk. Én ezek együtthatóiban szeretnék trigonometrikus összefüggést találni, ami a következő oldalon van is:

[link]

Csak valamiért nem működik az ott leírt képlet: 2+2*cos[(2k-1)Pi/(2^(n+2))]

Mégis hogy kaphatnám meg ezeket az együtthatókat, milyen koszinuszos képlet segíthet?



2016. aug. 3. 18:29
 1/3 bongolo ***** válasza:

A képlet nem az együtthatókat írja le, hanem a polinom gyökeit (zérushelyeit).


Egyébként rossz a képlet az OEIS-en, ez a jó:

2+2*cos[(2k-1)Pi/(2^(n+1))]

A linkelt cikkben ( [link] ) a 215. oldalon jó a képlet, ott meg a Csebisev polinomot írta el: T₀=1, T₁=x, T₂=2x²-1 stb., de a cikkben a 214. oldalon a (19) összefüggés alatt eggyel nagyobb indexek szerepelnek. Később már jó indexekkel számol (fontos az indexek pontos kezelése, amikor átvált Csebisevről a saját polinomjára, hisz pont az indexekkel machinál). A következő oldalon a "Now applying (3)" után is elírás van, az 1/2 helyett 2^(n-1) kellene. Ez a szorzó a zérusok helyét persze nem érinti...


A zérushelyekre a koszinuszos képlet a Tn(x) Csebisev polinomok gyökeiből jön ki. Azokra ez igaz ugyanis:

Ha x = cos ϑ, akkor a Csebisev polinomra igaz ez:

Tn(cos ϑ) = cos(n·ϑ)

Ebből a Tn(x) gyökei kevés átalakítással látszódnak, hisz tudjuk, hogy cos(-π/2 + kπ)=0:

n·ϑ = -π/2 + kπ = (2k-1)π/2

ϑ = (2k-1)π/(2n)

x = cos ϑ = cos((2k-1)π/(2n))


(Most már látszik, hogy azért cos(-π/2+kπ)=0-t írtam a szokásos cos(π/2+kπ)=0 helyett az elején, hogy k=1..n behelyettesítéssel jöjjenek ki a gyökök, ahogy a cikk is használja a k-t.)


A folytatás ott van a 215. oldalon.

2016. aug. 4. 00:20
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt sajnos nem egészen értem. Kérlek, be tudnád mutatni, hogy kapom meg pl. (x^2-2)^2-2 együtthatóit?
2016. aug. 8. 14:18
 3/3 bongolo ***** válasza:

Valószínű azért nem érted, mert nem is ez kell neked. Gondolom kerestél a google-vel, és kijött ez az OEIS sorozat, ami a zérushelyekről szól. Ha nem a zérushelyek érdekelnek, akkor nem kell megértened azt a cikket, hanem a Csebisev polinomokat kell megértened. Arra egy másik kérdésben rákérdeztél már, ott válaszolok inkább.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. aug. 9. 19:08