A megadott ionokból milyen vegyületet képezzek?


Kaptam 2*6 darab iont:

alumíniumion, nitrátion, ammóniumion, hidroxidion, kloridion,magnéziumion és

kalciumion, oxóniumion, káliumion, oxidion, szulfátion, szulfidion

Kupaconként 4 ionvegyületet kéne összerakni névvel és képlettel de nem tudok. Tudnátok segíteni?



2016. máj. 29. 12:03
 1/2 anonim ***** válasza:

először válaszuk szét kationokat és az anionokat.

Pozitív a kation, rögtön írjuk mellé az oxidációs számukat is:

Al 3+

NH4 +

Mg 2+

Ca 2+

K +

H30 +


Anionok:

NO3 -

OH -

Cl -

O 2-

SO4 2-

S 2-


Innentől kezdve csak tetszőleges össze kell rakni a pozitívokat a negatívokkal, vigyázva, hogy a molekulában az töltések összege pont nulla legyen. ( Ebben segít a legkisebb többszörös!

Ha összeraktad, elnevezed és kész.


Egyszerűbbekre példa:

KCl Kálium-klorid

CaS Kalcium-szulfid

CaSO4 Kalcium-szulfát

NH4OH ammónium-hidroxid

és így tovább


Bonyolultabb az alumínium mert a 3*2=6 -al kell számolni.


Al2S3 alumínium-szulfid 2*(3+) + 3*(-2) = 0


és így tovább


az oxóniumot hagy ki, az nem képez vegyületet, csak vizes oldatban létezik. Ami még nincs: ammónium-oxid a többit szabadon keverheted

2016. máj. 29. 13:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sikerült megoldani :)
2016. máj. 29. 17:20