Tudnátok segíteni ebben a feladatban? (Matek)
Egy cég háromféle termékkel készül kilépni a piacra. Az előzetes felmérések azt mutatják, ha az első termék lesz sikeres, akkor az abba befektett összeg kétszeresét, ha a második, akkor a befektett összeg négyszeresét, a harmadik termék esetén pedig a befektett összeg nyolcszorosát kapják meg. Tudjuk még, hogy csak egy termék sikeressége várható.
Mekkora összeget kell befektetni az egyes termékekre ha a cég vezetői azt szeretnék, hogy bármelyik is lesz sikeres, 100 Ft nyereséget mindenképpen elkönyvelhessen a cég termékenként?
Ha pontosan 100 kell, akkor:
2A-B-C = 100
-A+4B-C = 100
-A-B+8C = 100
Maga a feladat sokféleképpen értelmezhető.
Arra gondolt, "első kör" alatt, hogy ha kiadnak egy terméket akkor első körben mindegyikből vesznek, hogy kitudják próbálni(csak azután lehet eldönteni, hogy melyik sikeres).
Pl. van 3 kóla, az egyik 150, a második 350, a negyedik 500, ennek ellenére nem biztos, hogy az első lesz sikeres, hiszen mindhármat kipróbálják, annak ellenére, hogy valamelyik olcsóbb.
Illetve a haszonkulcsot sem tudjuk... lehet x az előállítási költség, de 3 terméknek ami nem egyforma más az X értéke, és lehet valami került X-be, és eladják 5x-ért, a másik ugyanolyan X-et meg 3x-ért.
Persze ez már közgázos gondolkodás részben.
Ha az A termék lesz sikeres, akkor minimum 100 forintot kell bele fektetni.
Ha a B termék lesz sikeres, akkor minimum 25Ft-ot kell befektetni.
Ha a C termék lesz sikeres, akkor minimum 12,5 Ft-ot kell befektetni termékenként.
Ha egyszerre dobják piacra, akkor pedig az egyes termékek kudarca(hogy egyáltalán nem veszik meg) fedezze a másik kettő kudarcát.
#4: Pont ezért fektetnek be most csak annyit, hogy kiderüljön melyik a sikeres termék és közben azért legyen egy kis hasznuk is.
A sikeres jelentése: az összes legyártott termék el fog kelni.
A sikertelen pedig az, hogy nem kel el mind, beleértve azt a szélső esetet, hogy egyet sem vesznek meg.
Ha így nézzük, vagyis hogy a sikertelenből egy sem kel el, akkor ahogy te is írod a végén, vannak feltételek, erre írtam fent a három egyenletet, amit meg lehet oldani.
Viszont javítanom kell magamat, mivel nem nyereséget ír a feladat, hanem bevételt, ezért így helyes:
A sikeres: A-B-C = 100
B sikeres: -A+3B-C = 100
C sikeres: -A-B+7C = 100
Így egyszerűbb is kiszámolni.
Az eredmény pedig:
A = 400
B = 200
C = 100
Mivel ezek éppúgy feleződnek, ahogy az egyes termékek bevételei duplázódnak, ezért biztos van valami egyszerűbb okoskodás, amivel ugyanezt kaphatjuk :)
Ez egy érdekes feladat mert nem tudjuk hogy minél vettétek ezt a feladatot.
Ami érdekessé teszi hogy nem tudjuk hogy a befektetett összeg 3 ismeretlen lehet-e vagy csupán egy, de nyilván 3 ismeretlen van.
Azt senki nem vette figyelembe hogy mivel befektetésről van szó+ 2x-es haszonról ebben az esetben a haszon nem valódi 1x-es csupán 2x-x-es mivel x maga a befektetés. Tehát az összeg 4*z-esénél a haszon csupán 3*z mivel az az 1x alapból befektetés volt.
Ugyan így a 8y-os haszon is csupán 7y-es.
Mivel az összegnek ebben a formájában minden tényezővel változik jó kis feladat:)
#6: "Azt senki nem vette figyelembe hogy mivel befektetésről van szó+ 2x-es haszonról ebben az esetben a haszon nem valódi 1x-es csupán 2x-x-es mivel x maga a befektetés"
Te se fogalmazol pontosan, mert a "2x haszon" az a bevétel és nem a haszon. A "valódi haszon" a haszon, ami elsőnél 100%-os, azaz egyszeres.
Ugyanakkor valaki már figyelembe vette, mert ha megnézed, akkor a #5-ben már javítottam: A, 3B és 7C van
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!