Tudnátok segíteni ebben a feladatban? (Matek)


Egy cég háromféle termékkel készül kilépni a piacra. Az előzetes felmérések azt mutatják, ha az első termék lesz sikeres, akkor az abba befektett összeg kétszeresét, ha a második, akkor a befektett összeg négyszeresét, a harmadik termék esetén pedig a befektett összeg nyolcszorosát kapják meg. Tudjuk még, hogy csak egy termék sikeressége várható.

Mekkora összeget kell befektetni az egyes termékekre ha a cég vezetői azt szeretnék, hogy bármelyik is lesz sikeres, 100 Ft nyereséget mindenképpen elkönyvelhessen a cég termékenként?


2016. szept. 10. 19:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha pontosan 100 kell, akkor:

2A-B-C = 100

-A+4B-C = 100

-A-B+8C = 100

2016. szept. 10. 20:09
 2/7 anonim ***** válasza:
Első, azt nem vetted figyelembe, hogy mindegyik termékért fizetnek első körben.
2016. szept. 10. 20:17
 3/7 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy "első körben"?
2016. szept. 10. 20:27
 4/7 anonim ***** válasza:

Maga a feladat sokféleképpen értelmezhető.


Arra gondolt, "első kör" alatt, hogy ha kiadnak egy terméket akkor első körben mindegyikből vesznek, hogy kitudják próbálni(csak azután lehet eldönteni, hogy melyik sikeres).

Pl. van 3 kóla, az egyik 150, a második 350, a negyedik 500, ennek ellenére nem biztos, hogy az első lesz sikeres, hiszen mindhármat kipróbálják, annak ellenére, hogy valamelyik olcsóbb.

Illetve a haszonkulcsot sem tudjuk... lehet x az előállítási költség, de 3 terméknek ami nem egyforma más az X értéke, és lehet valami került X-be, és eladják 5x-ért, a másik ugyanolyan X-et meg 3x-ért.

Persze ez már közgázos gondolkodás részben.


Ha az A termék lesz sikeres, akkor minimum 100 forintot kell bele fektetni.

Ha a B termék lesz sikeres, akkor minimum 25Ft-ot kell befektetni.

Ha a C termék lesz sikeres, akkor minimum 12,5 Ft-ot kell befektetni termékenként.


Ha egyszerre dobják piacra, akkor pedig az egyes termékek kudarca(hogy egyáltalán nem veszik meg) fedezze a másik kettő kudarcát.

2016. szept. 10. 20:55
 5/7 anonim ***** válasza:

#4: Pont ezért fektetnek be most csak annyit, hogy kiderüljön melyik a sikeres termék és közben azért legyen egy kis hasznuk is.

A sikeres jelentése: az összes legyártott termék el fog kelni.

A sikertelen pedig az, hogy nem kel el mind, beleértve azt a szélső esetet, hogy egyet sem vesznek meg.

Ha így nézzük, vagyis hogy a sikertelenből egy sem kel el, akkor ahogy te is írod a végén, vannak feltételek, erre írtam fent a három egyenletet, amit meg lehet oldani.


Viszont javítanom kell magamat, mivel nem nyereséget ír a feladat, hanem bevételt, ezért így helyes:

A sikeres: A-B-C = 100

B sikeres: -A+3B-C = 100

C sikeres: -A-B+7C = 100

Így egyszerűbb is kiszámolni.

Az eredmény pedig:

A = 400

B = 200

C = 100

Mivel ezek éppúgy feleződnek, ahogy az egyes termékek bevételei duplázódnak, ezért biztos van valami egyszerűbb okoskodás, amivel ugyanezt kaphatjuk :)

2016. szept. 10. 21:21
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez egy érdekes feladat mert nem tudjuk hogy minél vettétek ezt a feladatot.


Ami érdekessé teszi hogy nem tudjuk hogy a befektetett összeg 3 ismeretlen lehet-e vagy csupán egy, de nyilván 3 ismeretlen van.

Azt senki nem vette figyelembe hogy mivel befektetésről van szó+ 2x-es haszonról ebben az esetben a haszon nem valódi 1x-es csupán 2x-x-es mivel x maga a befektetés. Tehát az összeg 4*z-esénél a haszon csupán 3*z mivel az az 1x alapból befektetés volt.

Ugyan így a 8y-os haszon is csupán 7y-es.


Mivel az összegnek ebben a formájában minden tényezővel változik jó kis feladat:)

2016. szept. 11. 08:06
 7/7 anonim ***** válasza:

#6: "Azt senki nem vette figyelembe hogy mivel befektetésről van szó+ 2x-es haszonról ebben az esetben a haszon nem valódi 1x-es csupán 2x-x-es mivel x maga a befektetés"


Te se fogalmazol pontosan, mert a "2x haszon" az a bevétel és nem a haszon. A "valódi haszon" a haszon, ami elsőnél 100%-os, azaz egyszeres.


Ugyanakkor valaki már figyelembe vette, mert ha megnézed, akkor a #5-ben már javítottam: A, 3B és 7C van

2016. szept. 11. 11:29