Egy elektromos motorokat gyártó üzem két motorral végzett kísérleteket, és azt vizsgálta hogy egy feltöltéssel hány kilométert képesek az autók megtenni. Kezdetben az első motor kétszer akkora útra volt képes, mint a második. Mindegyik motoron egymás után két változtatást hajtottak végre. Ennek következtében az első autó minden alkalommal 28 km-rel kevesebbet, míg a második 20%-kal többet tett meg, és így végül mindkettő ugyanakkora útra volt képes. Mekkora utat tudtak megtenni kezdetben?
2016. szept. 9. 18:53
 1/1 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy kezdetben a gyengébb motor x utat tud megtenni, ekkor az erősebb 2x utat. A változtatás után az erősebb 2x-28, a gyengébb x+x*20/100=1,2x utat tud megtenni. A feladat szerint ezek már egyenlőek, tehát


2x-28=1,2x |-1,2x

0,8x-28=0 |+28

0,8x=28 |:0,8

x=35, tehát kezdetben a gyengébb motor 35 km-t, az erősebb 70 km-t tudott megtenni.

2016. szept. 9. 19:33