Néhány geometriás feladatban segítséget kérnék?


1., Egy 20 m széles úton két szemköztes ház közé egy acélhuzal közepére villanylámpát függesztettek.A lámpa 60 cm-rel van lejjebb a felfüggesztési pontok által meghatározott vízszintes egyenesnél. Milyen hosszú a húzal?


2.,Egy egyenlő szárú háromszög alapjának és szárának aránya 48:25. Az alaphoz tartozó magasság hossza 35 cm. Határozza meg a háromszög oldalainak hosszát!



2016. márc. 4. 17:04
 1/3 anonim ***** válasza:
1.) 2x(10^2+0.6^2)^1/2
2016. márc. 4. 17:11
 2/3 anonim ***** válasza:

1. Feltesszük, hogy a felezőpontba rakták a lámpát, és hogy a lehajlástól függetlenül a kikötözéstől a lámpáig egyenes a drót. Ekkor kapunk két derékszögű háromszöget, ahol a befogók hossza 60 cm és 100 cm, az átfogó hossza a kérdés, azt pedig Pitagorasz ételével ki tudjuk számolni:


60^2=1000^2=c^2

1003600=c^2

~1001,798383=c, nekünk 2 háromszögünk van, tehát *2=2003,596766 cm hosszú a huzal.


2. Legyen az alap hossza 48*x, a szár hossza 25*x, ekkor az arány teljesül. Az alaphoz tartozó magasság az egyenlő szárú háromszöget két derékszögű háromszögre bontja, ahol a befogók a magasság és az alap fele, mivel a magasság az alapot felezi. Ekkor Pitagorasz tételével:


35^2+(24*x)^2=(25*x)^2

1225+576*x^2=625*x^2

1225=49*x^2

25=x^2

5=x, tehát az alap hossza: 48*5=240 cm, a szárak hossza: 25*5=125 cm.

2016. márc. 4. 17:17
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. márc. 4. 18:54