Tudnatok segíteni ebben a matek feladatban?


Egy napon a tőzsdén egy MOL és egy OTP részvény ára összesen pontosan 20 000 Ft volt. Ezekből 6 MOL és 7 OTP részvényt vásárolva, 600 Ft jutalékot számolva, 125 600 Ft-ot kell fizetnünk.

a.) Mennyibe kerülnek a részvények külön-külön?

b.) Egy hónap elteltével az OTP részvények ára 20%-kal emelkedett, míg a MOL részvények ára nem változott. Mennyi lenne a hasznunk, ha az összes részvényt eladnánk, és az eladásért újra 600 Ft jutalékot kell fizetnünk?

c.)Mindkét részvény ugyanakkora százalékos emelkedésével számolva hány százalékos emelkedés esetén lenne a hasznunk az összes részvény eladása esetén 20 000 Ft? Elöre is köszönöm!



2016. szept. 4. 08:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyelőre csak az a.)-t írtam meg, ismerkedhetsz vele. Nem tudom, hogy alakul, lehet, hogy még a többit is megírom, lehet, hogy majd más teszi.


a.)

① 1*M + 1*O = 20000

② 6*M + 7*O + 600 = 125600


① M = 20000 – O

② 6*(20000-O) + 7*O + 600 = 125600

120000 – 6*O + 7*O + 600 = 125600

120000 + O + 600 = 125600

O = 125600 – 120000 - 600

O = 5000

mivel M = 20000 – O = 20000 – 5000 = 15000


V Á L A S Z :

OTP részvény: 5000 Ft

MOL részvény: 15000 Ft.


E L L E N Ő R Z É S :

5000 + 15000 = 20000

és

6*15000 + 7*5000 + 600 = 125600

2016. szept. 4. 11:05
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

b.)

OTP: 5000 Ft.

+20% = 5000 + (5000 * 20/100) = 5000 + 1000 = 6000 Ft.

(A 20% fejben is könnyen számolható, hiszen 20% = 20/100 = 1/5; és 5000/5 = 1000.)


A 7 OTP részvény így 7 * 6000 = 42000 Ft-ot ér.

A 6 MOL részvény ára marad 6*15000 = 90000 Ft.

A részvények értéke 42000 + 90000 = 132000 Ft lett.

A 600 Ft-os díj miatt 132000 – 600 = 131400 Ft-ot lehet kézhez kapni.


H A S Z O N :

Kapunk 131400 Ft-ot.

Fizettünk 125600 Ft-ot.

A haszon 131400 – 125600 = 5800 Ft.

(Százalékosan: (5800/125600) * 100 ≈ 4,62% a haszon.)

2016. szept. 4. 11:19
 3/4 anonim ***** válasza:

c.


6(15000x) + 7(5000x) = 125600 + 20000 + 600

90000x + 35000x = 146200

125000x = 146200

1250x = 1462

x = 1462/1250 = 1,1696


% növekedés: (x - 1 * 100)%

2016. szept. 4. 11:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönöm!
2016. szept. 4. 12:35