Exponenciális egyenlet help?


Exponenciális egyenletről van szó és nem nagyon megy.

A példa így szól : (1/4)^5 = 4^(5x-3/3) * (1/8)^6

Elnézést de csak így tudtam leírni,előre köszönöm (?)



#matematika #exponenciálisegyenlet
2016. jún. 5. 14:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Látható, hogy az alapok 2 egész kitevős hatványi:


1/4=2^(-2)

4=2^2

1/8=2^(-3), írjuk át ezeket:


(2^(-2))^5 = (2^2)^((5x-3)/3) * (2^(-3))^6


A hatványozás azonosságai miatt a kifejezésekben a kitevőket összeszorozzuk:


2^(-10) = 2^((10x-6)/3) * 2^(-18)


A jobb oldalon szintén a hatványozás azonosságai miatt összeadjuk a kitevőket:


2^(-10) = 2^((10x-6)/3+(-18)), vagyis


2^(-10) = 2^((10x-60)/3)


A 2^x exponenciális függvény szigorúan monoton növekedése miatt


-10=(10x-60/3)


-30=10x-60


30=10x


3=x


Ellenőrzés:


[link]


Érdekesség, hogy ha a jobb oldalon 4^(5x-3/3)=4^(5x-1) van, akkor is egész lesz a megoldás:


[link]

2016. jún. 5. 15:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi!
2016. jún. 5. 15:19