~Kata~ kérdése:

Az ABC háromszögben AB=3cm, AC=5cm, BC=6cm. Számítsd ki az AD magasság hosszát és az ABC háromszög területét! Valaki segítene?

2016. márc. 28. 14:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Felírod a B csúcsnál fekvő ß szögre a koszinusztételt:


5^2=3^2+6^2-2*3*6*cos(ß), innen egyenletrendezés után kapod, hogy


5/9=cos(ß)


Ha nagyon profi vagy, akkor nem számolod ki a ß szöget, hanem a következőképpen jársz el; négyzetre emeljük mindkét oldalt:


25/81=cos^2(ß)


Ismerjük azt az összefüggést, hogy sin^2(ß)+cos^2(ß)=1, ebből azt kapjuk, hogy cos^2(ß)=1-sin^2(ß), ezt beírjuk a jobb oldalra:


25/81=1-sin^2(ß), egyenletrendezünk:


sin^2(ß)=56/81, majd gyököt vonunk:


sin(ß)=gyök(56)/9, vagy másként: 2*gyök(14)/9.


Ugyan gyököt vontunk, és akkor bejönne a +-, de két okból mégsem kell foglalkoznunk a negatív megoldással;


1. Tudjuk, hogy egy háromszögön belül szöghöz nagyobb szemközti oldal tartozik, mi most a középső oldal szemközti szögét neveztük el bétának, az pedig emiatt nem lehet sem tompa-, sem derékszög, emiatt csak hegyesszög lehet, annak pedig tudjuk, hogy szinusza mindig pozitív.


2. Ha már kiterjesztettétek hegyesszögnél nagyobb szögekre is a trigonometrikus függvényeket, akkor megtanultátok, hogy 0-180° között a szög szinusza pozitív vagy 0, tehát nem kell foglalkoznunk a negatív megoldással.


Most ki fogjuk számolni az AD magasságot; ha ezt behúzzuk, akkor kapunk egy olyan derékszögű háromszöget, melynek egyik befogója az AD szakasz hossza, tehát |AD|, átfogója az AB szakasz, ami 3 cm hosszú. Írjuk fel a ß szög szinuszát:


sin(ß)=|AD|/3, vagyis 3*sin(ß)=|AD|. Mennyi is volt sin(ß) nagysága? Azt számoltuk ki az előbb; 2*gyök(14)/9, Tehát |AD|=3*2*gyök(14)/9=2*gyök(14)/3 cm hosszú az AD magasság.


Innen a területet kétféleképpen is meghatározhatjuk, értelemszerűen ugyanazt az eredményt fogjuk kapni: 3*6*(2*gyök(14)/3)/2=6*gyök(14) cm^3 a területe.


Ha valami nem érthető, kérdezz bátran!

2016. márc. 28. 14:50
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2016. márc. 28. 20:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező Kata!


Ha igazán profi módon szeretnél eljárni, akkor először a Heron képlettel kiszámolod a háromszög területét, majd a terület kétszeresét elosztod a kiválasztott oldallal megkapod a hozzá tartozó magasságot.


A terület

T = gyök[s(s - a)(s - b)(s - c)]

ahol

s - a háromszög fél kerülete (a + b + c)/2


A 'b' oldalhoz tartozó magasság

m(b) = 2T/b


Ennyi!

2016. márc. 29. 16:25
 4/6 anonim ***** válasza:
Már miért is vall a Héron-képlet profizmusra? ...
2016. márc. 29. 16:27
 5/6 anonim ***** válasza:

1.) Ha az első válaszoló a sin²ß + cos²ß = 1 összefüggés ismeretét a profizmus szintjére emelte, akkor a Heron képlet ennél sokkal profibb, mert azonnal a feladat egyik megoldását adja.

2.) Eszembe jut az egyik előadóm mondása: Aki tíz szóval mondja el azt, amit eggyel is lehetne, az egyéb aljasságokra is képes! :-)

2016. márc. 30. 16:07
 6/6 anonim ***** válasza:

Azt úgy értettem, hogy a ß szög meghatározása nélkül is ki lehet számolni, és akkor a pontos eredményt kapjuk meg...


Egyébként, ha jól sejtem, akkor a feladat a szinusz- és koszinusztétel gyakorlását helyezi előtérbe, ilyen szempontból a Héron-képletes megoldás nem jó (meg egyébként sem tanítják sok helyen, mivel a középszintű törzsanyagnak nem része).

2016. márc. 30. 18:54