Mi a baj a megoldásommal (törtes egyenlőtlenség)?


Feladat: (5-a)/(2-3a)>=0


Ezek jönnek ki nekem:

a<=5 (ez nem jó mert ennek kéne lenni: a>=5 , de miért???)

a<2/3


Én így oldottam meg:

5-a>=0

-a>=-5

a<=5


Légyszíves magyarázzátok el miért nem jó, köszönöm!



2016. márc. 19. 15:03
 1/7 anonim ***** válasza:

Három esetet kell figyelembe venni:

- egy tört akkor lehet 0, ha a számlálója 0 (vagyis 5-a=0), a nevező viszont NEM lehet zérus

- egy tört akkor nagyobb, mint 0, ha mind a számláló, mind a nevező pozitív (5-a>0 ÉS 2-3a>0, majd megkeresed a közös tartományt)

- egy tört akkor is nagyobb lehet, mint 0, ha a számláló és a nevező is negatív (5-a<0 ÉS 2-3a<0, majd a közös tartományt veszed)


Ezt a három esetet kell megvizsgálnod, és megkapod az eredményt.

2016. márc. 19. 15:32
 2/7 Martin Szindi válasza:

Az előző válasz szerint kell megoldanod. Viszont a kérdésed az volt, hogy miért nem jó a te megoldásod.

Ezért annyival egészíteném ki, hogy a te megoldásod azért nem jó, mert az első lépésben beszoroztál a nevezővel. Viszont egyenlőtlenségnél ezt nem teheted meg, mert nem tudod, hogy a nevező pozitív vagy negatív, ugyanis ez "a" értékétől függ. Ezért kell előjelvizsgálattal megoldani, ahogy az első válaszoló is írta. A három részmegoldás uniója adja a megoldást.

2016. márc. 19. 15:58
 3/7 A kérdező kommentje:

Akkor ezek szerint:

1.)

5-a=0

a=5


2-3a!=0

-3a!=-2

a!=2/3


2.)Nagyobb mint nulla

5-a>=0

a<=5


2-3a>0

-3a>-2

a<2/3


3.)Kisebb mint nulla

5-a<=0

a>=5


2-3a<0

-3a<-2

a>2/3


Így már jó?


Amúgy intervallumot kellene felírni, a megoldásba ez jön ki: ]-végetelen;2/3[ U [5;+végtelen[

Nem értem hogy miért...

Miért nem ez: ]-végetelen;2/3[ U ]2/3;+végtelen[

2016. márc. 19. 16:55
 4/7 A kérdező kommentje:
Vagy csak a közös rész számít, tehát a>2/3 és a>=5 esetén csak 5 után kezdődik a közös rész ezért kell onnan nézni, mivel az a megoldáshalmaz vagy mi? :D
2016. márc. 19. 17:14
 5/7 anonim ***** válasza:

]-végetelen;2/3[ U [5;+végtelen[


A bal oldai intervallum a te 2) esetben leírtak miatt az ami, de ezt te is eltaláltad. A jobb oldalon pedig igen, a közös tartományt kell nézni, mivel pl 4/3 is nagyobb, mint 2/3, de amennyiben a=4/3, akkor a számláló pozitív lesz, a nevező negatív, ami nem megoldása az egyenlőtlenségnek.

2016. márc. 19. 18:03
 6/7 A kérdező kommentje:

Továbbhaladtam a feladatgyűjteménybe és az intervallum megadása most már teljesen érthetetlen számomra... semmi logika nincsen benne.


Míg az egyik feladatba számít a közös rész, a következőbe már nem...mindig jól kiszámolok mindent, megcsinálom még a számegyenest is, üres karika, tömött karika, úgy ahogy azt kell, de az intervallumot sose találom el...néha ez néha az...

2016. márc. 19. 22:08
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha írsz példát, segítek/segítünk elmagyarázni, nem egy nagy ördöngösség ez.
2016. márc. 19. 22:48