Valaki segít egy szöveges feladatban?


Egy 30 fős osztály 2 tanárral 3 napos(2 éjszakás) osztálykirándulásra megy. Busszal utaznak, melynek km-enként 240 Ft a költsége, és összesen 504 km-ert terveznek megtenni. 1 főre számítva a szállás 1 éjszakára másfélszer annyiba kerül, mint a háromszori étkezés egy napra. A teljes út buszköltsége a szállás és étkezés 40%-át teszi ki.


a. Fejenként mennyi pénz kell befizetni a gyerekeknek a kirándulásra, ha a 2 kísérőtanár költségeit is az osztály állja? (Az első napon csak vacsorát kérnek, az utolsó napon pedig reggelit és ebédet, így az étkezés költségeit 2 teljes napra számítják)


b. Hányféleképpen készítheti el az osztályfőnök a szobabeosztást, ha az osztályban a fiú-lány arány 4:11, és a szálláson egy 10-, egy 8-, valamint két 6-ágyas szoba van a diákok számára? (Fiúk és lányok nem lehetnek egy szobában, és a szobán belüli különböző elhelyezkedéseket nem tekintjük különöbzőnek)


c. Két fiút kiválasztva véletlenszerűen mennyi a valószinűsége, hogy egy szobába lesznek beosztva?



Addig jutottam, hogy a buszköltség=120960Ft 40%->48384Ft

és 8 fiú 22 lány van



2016. márc. 11. 22:19
 1/6 anonim ***** válasza:
Egyszerű arányszámítás. Mi a bajod?
2016. márc. 12. 10:49
 2/6 A kérdező kommentje:

az a.-nál csak el kell osztani a 48384 32-vel?

b.-nél 2x(22 6)x(16 6)+2x(22 6)x(16 10)?

2016. márc. 12. 12:08
 3/6 Arp Du ***** válasza:

a)

B=120960=(Sz+É)*0,4

302400=Sz+É

az összes a B+Sz+É, azt 30-cal kell osztani


b)

ismétlés nélküli kombinációkkal

(22 10)*(12 6)

ha a két 6-ágyas ugyanolyan:

(22 10)*(12 6)/2

2016. márc. 13. 08:24
 4/6 Arp Du ***** válasza:

30 diák, 30 hely

A fiúk csak a 8 ágyasba mehetnek, mert nem maradhat üres hely


A lányok

(22 6)*(16 6)=(22 10)*(12 6)

amit te írtál abból csak ennyi

(22 6)*(16 6)


ezt nehéz magyarázni

22 diákból a 6 ágyasba (22 6)-féleképpen - a sorrend nem számít, ennek minden lehetséges eseténél a maradék 16-ot (16 6)-féleképpen a másik 6 ágyasba. A maradék 10-zel már nincs kombináció.

Ha a két 6 ágyas ugyanolyan, akkor kevesebb eset van, lehet hogy feleannyi.

2016. márc. 13. 09:04
 5/6 Arp Du ***** válasza:

a)

"A teljes út buszköltsége a szállás és étkezés 40%-át teszi ki."

Ezzel van gond? Fogalmazhattak volna egyértelműbben.

Lehet, hogy én félreértem, így értelmeztem:

B=(Sz+É)*0,4


b)

A zárójelek ismétlés nélküli kombinációt jelölnek?

2x(22 6)x(16 6)+2x(22 6)x(16 10)


(22 6)x(16 6) - ennek a fenti a négyszerese (16 10)=(16 6)


Én a lentit tippeln

2016. márc. 13. 23:14
 6/6 Arp Du ***** válasza:
*tippelném csak nehezen tudom bizonyítani
2016. márc. 13. 23:14